Kako napraviti posao u Srbiji?

Bez autora
Jul 12 2012

Kada počnete da razmišljate o ovoj temi, možete naići na bezbroj informacija ili dezinformacija, što u sredstvima informisanja, od prijatelja, poznanika i sl. Prvo, naravno, potrebna Vam je ta dobra ideja. Svedoci smo da većina pokušava da radi poslove koji su već uveliko prisutni na tržištu, bez obzira da li ima iskustva u tom poslu, ili pak pokušava da preuzme nečiji, već razrađeni posao.Ovo prvo možete pokušati, ali niko ne garantuje da ćete uspeti da pozicionirate svoju malu firmu i da ćete uspeti da odvojite za sebe deo “kolača” sa tržišta.

Kako napraviti posao u Srbiji?Kada počnete da razmišljate o ovoj temi, možete naići na bezbroj informacija ili dezinformacija, što u sredstvima informisanja, od prijatelja, poznanika i sl.

Prvo, naravno, potrebna Vam je ta dobra ideja, piše Smedia portal.

Svedoci smo da većina pokušava da radi poslove koji su već uveliko prisutni na tržištu, bez obzira da li ima iskustva u tom poslu, ili pak pokušava da preuzme nečiji, već razrađeni posao.

Ovo prvo možete pokušati, ali niko ne garantuje da ćete uspeti da pozicionirate svoju malu firmu i da ćete uspeti da odvojite za sebe deo “kolača” sa tržišta. Ovo drugo ni ne pomišljajte ako nemate dobre kontakte, niste u partiji, nemate “leđa” i sl.

Opet se vraćamo na tu poslovnu ideju. Kako onda dalje?

I ovde postoje dve opcije, ili imate kapitala da u ceo projekat uđete ili, što je slučaj sa većinom, taj kapital ili dobar deo kapitala potrebnog za pokretanje posla nemate, pa ste prinuđeni da ga potražite na nekom drugom mestu.

Kod prve opcije je sve puno lakše, a čak i ako Vam ne uspe, izgubili ste svoj novac. Kod druge, češće opcije je sve daleko teže.

Pomislite, imam super ideju za posao, otićiću kod banke. Može, ali kako ste došli, tako ćete i otići, naravno bez novca. Banka će Vam dati nekako taj kredit, samo ako se obezbedi nekom ipotekom na stan, kuću ili sl.

Možete pokušati sa nekim državnim kreditima, start-up ili sl., subvencijama, donacijama ili šta već postoji.

Tu će neki od srećnika i imati priliku da dobiju povoljno sredstva, ali će jako brzo uvideti da su sredstva nedovoljna, a da je “slavina presušila” i eto problema u najavi.

Pozajmice rodbine, prijatelja ili ne daj Bože “zelenaša” da se ne spominju u redovne izvore finansiranja poslova i ako su u dobroj meri prisutni.

Sve u svemu, uz dobru ideju i obezbeđena sredstva krećete uzburkanim okeanom preduzetništva.

Ovde neće biti spomenuti svi oni skriveni porezi, doprinosi, takse, firmarine i ko zna šta sve ne, koji će Vas sačekati već prvog meseca poslovanja, a za koje Vam niko nije rekao da postoje.

Vi ste sa tom dobrom idejom došli na deo tržišta na kome suvereno vladaju “veliki igrači”. Konkurencija je za svaki posao dobra, da se razumemo, ali konkurencija.

Ne monopol, ne oligopol, ne “burazerska” varijanta ili partijska linija. Prosto i jednostavno, konkurencija.

Tada shvatate, da sve one muke koje ste do tada imali kod pronalaženja same ideje i obezbeđivanja sredstava za početak posla, nisu nista, pred novim, koje Vas tek očekuju u “borbi” da pozicionirate svoji firmu na tržištu.

Poslaćete više stotina mail-ova ili pisama na razne adrese kako bi u što kraćem vremenskom periodu obavestili što više eventualnih poslovnih partnera da postojite kao firma i da ste spremni na saradnju. Posle nekog vremena ćete se zapitati, a zašto svi imaju e-mail adresu i kompjuter kada ne koriste ili ne žele da koriste?

Naravno, uvek ćete se jako teško nositi u poslu sa velikim multinacionalnim kompanijama, čak i kada postoji konkurencija 100%. Ali to je već stvar znanja, iskustva, misije i ciljeva kojima stremite.

I šta mislite, na kraju, imate li dobru ideju za sopstveni posao? Dobro razmislite kakav će biti odgovor.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik