Izmene zakona o radu, smanjenje poreskih optrećenja zarada i reforma propisa u trgovini - u najkraćem su putokaz ka postepenom oporavku srpske privrede, pokazali su rezultati istraživanja Unije poslodavaca Srbije i CEFE Srbije sprovedeno u 202 mala, srednja i velika preduzeća.Nemogućnost zasnivanja radnog odnosa na određeno vreme duže od godinu dana, izostanak fleksibilnih oblika rada, obaveza isplate otpremnina tehnološkim viškovima za sve godine staža i komplikovane administrativne procedure - značajno otežavaju poslovanje i stvaraju visoke troškove privrednim subjektima.
Izmene zakona o radu, smanjenje poreskih optrećenja zarada i reforma propisa u trgovini - u najkraćem su putokaz ka postepenom oporavku srpske privrede, pokazali su rezultati istraživanja Unije poslodavaca Srbije i CEFE Srbije sprovedeno u 202 mala, srednja i velika preduzeća.
Nemogućnost zasnivanja radnog odnosa na određeno vreme duže od godinu dana, izostanak fleksibilnih oblika rada, obaveza isplate otpremnina tehnološkim viškovima za sve godine staža i komplikovane administrativne procedure - značajno otežavaju poslovanje i stvaraju visoke troškove privrednim subjektima, ocenili su menadžeri i direktori preduzeća.
Istraživanje je sprovedeno u prvih pet meseci ove godine, a rezultati predstavljeni danas u Jakovu.
Direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić rekao je novinarima da je cilj bio da se sagleda koje su potrebe privrede za njen oporavak, a da su neke od njih izmene zakona o radu, smanjenje poreskih opterećenja zarada i reforma propisa u trgovini.
"Analizom je pokazano da su te promene neophodne da bi se smanjili troškovi poslovanja,i da bi se stvorili uslovi za razvoj privrede i otvaranje novih radnih mesta, budući da je nezaposlenost velika", rekao je Rajić.
Kako je naveo, istraživanje je pokazalo da 81 odsto firmi traži da se rok za zapošljavanje na određeno poveća sa jedne godine na tri godine, i da bi otpremnine trebalo isplaćivati samo za one godine koje je radnik proveo kod nekog poslodavca.
Takođe, trebalo bi smanjiti troškove i birokratske procedure na relaciji poslodavac-zaposleni.
Rajić je najavio da će rezultati istraživanja biti predstavljeni skupštinskom odboru za privredu 17. jula.
Kako je rekao, mere u tim oblastima potrebno je preduzeti kako bi se stabilizovalo poslovno okruženje, pomoglo domaćim firmama da bolje posluju i zapošljavaju ljude, kako mlade, tako i starije, a samim tim i da utiču na poboljšanje standarda.
Rajić je primetio i da Zakon o štrajku smanjuje mogućnost za zaštitu privatne svojine u Srbiji, što, rekao je, nepovoljno utiče i na potencijalne investitore .
Generalni sekretar konsultantske kuće CEFE Srbija Aleksandar Stevanović rekao je da je važno da se smanji poresko opterećenje zarada, da se otpremnine isplaćuju samo za godine koje su provedene kod poslodavca jer je 99 odsto njih izjavilo da zbog toga nisu u mogućnosti da zapošljavaju radnike ili da im povećavaju plate.
"Što se pre uđe u poresko rasterećenje zarada, manje će da boli - kasnije će više boleti", rekao je Stevanović.
On je, predstavljajući rezultate istraživanja, ukazao na problem otežanog zapošljavanja starijih. Poslodavci se toga plaše, ukazao je, zbog isplate otpremnina, kao i da bi rok za zapošljavanje na određeno trebalo produžiti na tri godine.
Problem u radnim odnosima predstavlja i to što je vrlo često nemoguće dati otkaz radniku čak i kad je napravio teške greške i naneo štetu preduzeću, jer odlukom suda bivaju vraćeni na posao, dodao je on.
Kada je u pitanju birokratija, Stevanović je naveo da je 64 odsto anketiranih poslodavaca navelo da bi, recimo uručenje rešenja o godišnjem odmoru za radnike moglo da se učini putem elektronske pošte.