Za pokretanje vlastitog biznisa nije dovoljna samo dobra ideja, u BiH je vrlo često noćna mora za poduzetnike registracija poslovanja, sva ta administracija i procedure djeluje zbunjujuće.Agencija za ekonomski razvoj Zenica - ZEDA, s ciljem da olakša poduzetnicima pokretanje biznisa, uradila je Poduzetnički vodič koji u 10 koraka objašnjava kako pokrenuti vlastito preduzeće, odnosno društvo sa ograničenom odgovornošću - doo.
Za pokretanje vlastitog biznisa nije dovoljna samo dobra ideja, u BiH je vrlo često noćna mora za poduzetnike registracija poslovanja, sva ta administracija i procedure djeluje zbunjujuće.
Agencija za ekonomski razvoj Zenica - ZEDA, s ciljem da olakša poduzetnicima pokretanje biznisa, uradila je Poduzetnički vodič koji u 10 koraka objašnjava kako pokrenuti vlastito preduzeće, odnosno društvo sa ograničenom odgovornošću - doo.
"Općina Zenica je pokrenula projekat Biznis inkubator i implementaciju povjerila Agenciji ZEDA. BiZ predstavlja dom za uzgajanje novih preduzeća koji svim potencijalnim poduzetnicima, čiji poslovni plan obećava realne mogućnosti razvoja, obezbjeđuje povoljne uslove rada, početne prostorije, administrativnu poslovnu podršku, savjetovanje i drugu pomoć, kako bi u 3-4 godine razvili preduzeće sposobno da pod tržišnim uslovima uspješno radi. Da bismo privrednicima/početnicima olakšali početak poslovanja, te ih uputili na pravu adresu i pojednostavili njihov put ka započinjanju vlastitog biznisa, odlučili smo napraviti Poduzetniči vodič koji će im biti vodilja za ostvarivanje cilja", kazala je za Oslobođenje Ajna Hodžić iz Agencije ZEDA.
Da bi se osnovalo društvo sa ograničenom odgovornošću - doo, mora se poduzeti određeni broj aktivnosti, koje naravno koštaju određeni iznos novca. Prema Poduzetničkom vodiču, potrebno je uraditi sledeće:
1. Sastaviti osnivački akt
Obavezni dijelovi koji čine osnivački akt su ime i prezime te adresa osnivača društva (ako je osnivač strano privredno društvo onda se navodi naziv i adresa društva), naziv društva, sjedište i djelatnost kojom će se društvo baviti, iznos osnovnog kapitala, prava i obaveze članova društva (politika poslovanja, raspodjela profita i sl.), zatim postupak u slučaju da neko od osnivača društva ne uplati svoj ulog u novcu do ugovorenog roka ili ne ispuni neku drugu dogovorenu obavezu, izmirivanje troškova osnivanja društva (od osnivača ili nove kompanije), vođenje poslova i zastupanje društva (imenovanje lica ovlaštenih za vođenje poslova i zastupanje kao i za registraciju društva u sudskom registru), posljedice neuspjelog osnivanja društva, posebne odredbe ukoliko se društvo osniva na neodređeno vrijeme, te ovjeren potpis osnivača ili ovlaštenog zastupnika za registraciju društva u BiH (ovjera potpisa se vrši kod notara).
CIJENA: Notarska obrada košta 400-450 KM
2. Osnivački ulog položen na račun u banci
(ne može se tretirati kao trošak jer je to početni novac koji morate imati na računu, a minimalan iznos koji morate položiti iznosi 2.000 KM)
3. Registracija kod općinskog suda
Za registraciju su potrebni sledeći dokumenti: zahtjev za registraciju (obrasce možete preuzeti na sudu), osnivački akt, dokaz o uplati osnovnog kapitala na privremeni račun u banci, dokaz o uplati sudske takse i potvrda o uplati takse za objavljivanje oglasa o osnivanju firme u Službenim novinama FBiH, odnosno Službenom glasniku RS-a, potvrda iz poreske uprave o nepostojanju duga, zatim ovjeren potpis lica ovlaštenog za zastupanje firme u unutrašnjem i vanjskom prometu (potpis ovjerava notar), te izjava direktora o prihvatanju dužnosti.
CIJENA: 470 KM (sudska taksa 320 KM + 150 KM objava registracije u Službenim novinama)
4. Izrada pečata
Da bi se mogao izraditi pečat potrebno je da priložite i kopiju rješenja o upisu društva u sudski registar. Pečat se može izraditi u ovlaštenim pečatoreznicama. (Na pečatu minimalno mora biti naziv i sjedište firme)
CIJENA: 30-50 KM
5. Podnošenje zahtjeva poreznoj upravi za dobijanje identifikacionog broja i Obavještenja o razvrstavanju na šifru djelatnosti
CIJENA: 30 KM za kopiranje i ovjeru dokumentacije
6. Prijava u sistem PDV-a
Nakon dobivanja identifikacionog broja, društvo se mora upisati u Registar obveznika indirektnih poreza, ukoliko planira ostvariti godišnji oporeziv promet veći od 50.000 KM
CIJENA: 50 KM za administrativnu taksu, kopiranje i ovjeru
7. Otvaranje transakcijskog računa u banci
Za otvaranje žiro-računa u banci potrebno je dostaviti kopije sljedećih dokumenata: rješenje o upisu u sudski registar (ne može biti starije od 6 mjeseci), rješenje o identifikacionom broju, potvrda o matičnom i carinskom broju (za društva čija djelatnost obuhvaća i vanjsku trgovinu), identifikacioni dokument za osobe koje trebaju dobiti punomoć za žiro-račun koji se otvara, te ovjeren potpis ovlaštenih osoba za platni promet.
CIJENA: 30 KM za kopiranje i ovjeru dokumentacije
8. Prijavljivanje društva i zaposlenih u poresku upravu
Za prijavu firme u nadležnu poresku upravu potrebni su sljedeći dokumenti (originali ili ovjerene kopije): rješenje o upisu u sudski registar, potvrda o matičnom/identifikacionom broju i popunjen obrazac za prijavu kompanije.
NEMA TROŠKOVA
9. Podnošenje zahtjeva za inicijalnu fiskalizaciju
CIJENA: 700 KM (fiskalizacija + fiskalni uređaj)
10. Podnošenje izjave o ispunjavanju tehničkih uslovaza početak obavljanja djelatnosti (poslovni prostor) nadležnom općinskom ili kantonalnom organu (zavisno od djelatnosti)
NEMA TROŠKOVA
Nakon ovih 10, ostao je još 11. korak, a to je da firma počne raditi.