Postoji rastući trend u Srbiji, kada je reč o učešću žena u vođenju kompanija. а, оko četiri petine žena preduzetnica je iz unutrašnjosti naše zemlje. Pоred toga, žene se po pravilu bave sofisticiranijim delatnostima, kao što su finansije, računarstvo i informacione tehnologije, odnosno zanima ih celokupni sektor usluga. To je barem zaključak skorašnjeg sastanka udruženja poslovnih žena Srbije. Međutim, podaci do kojih smo mi došli praveći našu priču, nešto su drugačiji. Vlasnik svakog petog privrednog subjekta u Srbiji je žena, što je negde oko 20 odsto privrednih subjekata iliti oko 16 hiljada preduzeća. U Vojvodini su ti brojevi nešto viši, pa je tako 23 odsto kompanija u ženskom vlasništvu, što je kako nam kažu u Republičkoj privrednoj komori Novi Sad, dobar postotak, naročito u poređenju sa Evropskih 22 odsto. Ipak, tako samo izgledaju statistički podaci, na papiru.
Postoji rastući trend u Srbiji, kada je reč o učešću žena u vođenju kompanija. а, оko četiri petine žena preduzetnica je iz unutrašnjosti naše zemlje.
Pоred toga, žene se po pravilu bave sofisticiranijim delatnostima, kao što su finansije, računarstvo i informacione tehnologije, odnosno zanima ih celokupni sektor usluga. To je barem zaključak skorašnjeg sastanka udruženja poslovnih žena Srbije. Međutim, podaci do kojih smo mi došli praveći našu priču, nešto su drugačiji.
Vlasnik svakog petog privrednog subjekta u Srbiji je žena, što je negde oko 20 odsto privrednih subjekata iliti oko 16 hiljada preduzeća. U Vojvodini su ti brojevi nešto viši, pa je tako 23 odsto kompanija u ženskom vlasništvu, što je kako nam kažu u Republičkoj privrednoj komori Novi Sad, dobar postotak, naročito u poređenju sa Evropskih 22 odsto. Ipak, tako samo izgledaju statistički podaci, na papiru.
"Prema našim istraživanjima svega 42 odsto su zaista žene i vlasnici i direktori preduzeća, jer su jednom značajnom procentu žene u vlasništvu, ali muškarci vode preduzeće" ,kaže za našu televiziju Borko Lukač, rukovodilac centra za mala i srednja preduzeća RPKNS
Zamenica pokrajinskog ombudsmana za ravnopravnost polova Danica Todorov, kaže da su žene kod nas, pod pritiscima društva, rastrzane između kuće i posla.
"Žene imaju u našem društvu više opterećenja zato što se uglavnom smatra da one treba da brinu o porodici, pa je teško da budu posvećene biznisu, ako treba da dele svoje vreme na ove takođe važne obaveze", naglašava ona.