Nova godina je prilika i obaveza za zbrajanje poslovnih rezultata te planiranje za narednu fiskalnu godinu.
Ne osvrćući se na to šta je bilo, jer na to ne možemo uticati, pokušajmo predvidjeti i planirati narednu poslovnu godinu na osnovu iskustva i iz posljednjih izazova koji su u poslovnom i sigurnosnom smislu bili atipični.
Digitalna transformacija
Pretpostaviti je da će i 2023. biti slična. Naime, poslodavci će se i dalje morati nositi s posljedicama pandemije, ruske invazije na Ukrajinu, ekonomskih (privrednih) izazova, kao i sve bržeg razvoja tehnologija. Zbog toga će biti izazovno raditi na stvaranju prosperitetne budućnosti i kreiranju održivog poslovanja. Nema sumnje da se treba odvažiti i promijeniti način razmišljanja, praviti planove i strategije, jer raditi na način na koji smo to do sada radili potpuno je promašeno. Zato kompanije trebaju nove načine vodstva i svježe poglede, a naravno i hrabrost.
Danas je prilagodljivost jedna od najvažnijih vrlina, jer to znači da smo sposobni i spremni da nalazimo nove paradigme našeg poslovanja. Ako pogledamo protekli period, vidjećemo da su mnoge industrije u izrazito nepovoljnom položaju te da nastoje pronaći nove modele poslovanja, pa i zaputiti se u potpuno nove pravce. Kompanije sada moraju pokazati ne samo da su održive nego se od njih očekuje da pokažu na koji će način u svom osnovnom poslovanju u obzir uzimati rizike, prilike i utjecaje na društvo i okoliš te kako njima upravljati.
Zapravo, kompanije će morati prilagođavati svoje poslovne strategije koristeći kriterije okolišnih, društvenih i upravljačkih uticaja. Tehnologije poput umjetne inteligencije postaju mnogo jeftinije, pristupačnije i pouzdanije za mala i srednja preduzeća.
Razlog je jednostavan, svi imamo pristup informacijama i sposobnostima koje nismo imali prije i mislim da je 2023. godina pravo vrijeme da naše kompanije upotrijebe digitalnu transformaciju u svoju korist i time dostignu razvijene evropske privrede u tehnološkom i organizacionom smislu.
Zato ovu 2023. vidim kao veliku priliku koju nam je EU dala samim kandidatskim statusom. Stopa nezaposlenosti u EU je na rekordno niskoj granici (6,6%), čak i ako se krene u recesiju, što je izvjesno, potraga za vrhunskim talentima bit će konkurentna neko vrijeme, a ako tome dodamo i inflaciju, posljedičnim porastom plata i radnom snagom koja nema problem izraziti nezadovoljstvo uslovima rada, potreba za razvojem komunikacije s uposlenicima postaje gotovo ključna.
Rješenje svakako treba tražiti u pitanju šta kompanije mogu pružiti uposlenicima u zamjenu za njihov rad i znanje?
Fokus će i dalje biti na zapošljavanju ljudi, ali vrlo je važno prepoznati koje su to vještine i znanja koje su potrebne za godine koje dolaze i shodno tome graditi organizaciju.
Činjenica je da pandemija više nije u prvom planu, ali kao da se navikavamo na novo normalno, uključujući promjene, u načinu na koji poslujemo. Mnoge kompanije se još muče zbog promjena u očekivanjima uposlenika. Postavimo sami pitanje, jesu li se poslodavci priviknuli na stvarnost u kojoj uposlenici očekuju rad na daljinu ili skraćenu radnu sedmicu? Utiče li to na sposobnost kompanija da osiguraju sredstva koja su im potrebna za rast?
Novi trendovi
Zbog tog su novi trendovi potrebni u nadolazećim vremenima. Primjer mogu biti i istočni susjedi, naime, svjedoci smo pozitivnog trenda na IT tržištu i sada su u Srbiji prisutne velike svjetske kompanije IBM, Rivian, Luxoft, Yandex, Epic Games...
- Srbiji je ovo veliki signal koji govori da smo značajna destinacija na svjetskoj poslovnoj mapi, kazala je premijerka Srbije Ana Brnabić. Moramo priznati da su ove kompanije respektabilne u čitavom svijetu, a samo IBM jedna je od 30 kompanija koja je uključena u čuveni berzanski indeks Dow Jones Industrial Average čiji je godišnji prihod 57,35 milijardi dolara.
Inače, pet najvećih poslovnih trendova u 2023. prema časopisu Forbes su ubrzana digitalna transformacija, inflacija i sigurnost lanaca za snabdijevanje te njihova održivost, sveobuhvatno korisničko iskustvo, utrka za talentima i visokoobrazovanim uposlenicima, te zelena energija.
Ovo su trendovi u poslovnom svijetu Zapada koji imaju perspektivu i budućnost, a to nam jasno do znanja daju MMF i EU kroz IPA projekte, odnosno kroz nepovratna sredstva. Sigurno je da će 2023. godina donijeti neka iznenađenja, rat u Ukrajini je dodao novi zaokret, dublje proživljavamo neke od promjena koje su se dogodile u posljednjih nekoliko godina. Zato narednu godinu trebamo iskoristiti na najbolji mogući način.