Zbog raznih nameta države i grada, koje preduzetnici moraju da plate, u Beogradu je u proteklih godinu dana ugašeno 42 odsto malih preduzeća. Po broju zatvorenih preduzeća glavni grad Srbije prednjači u odnosu na ostale evropske prestonice. U Skoplju je u istom periodu nestalo 19,4, Bukureštu 11,7, Sofiji 11, 5, Ljubljani 9,5, Budimpešti osam, a u Amsterdamu samo 4, 5 odsto. Velika opterećenja, koja se mere milionima dinara godišnje glavni su razlog nestanka malih preduzeća i prelazak njihovih vlasnika u sivu zonu poslovanja. Naše firme imaju mali obrtni kapital. Prosečan obrt firme u Srbiji, računajući mala, srednja i velika preduzeća, jeste 5.100 evra. Pod pretpostavkom da vlasnik preduzeća ima pet radnika i da izmiruje sve obaveze prema gradu, državi i opštini – on u proseku ima 40 novčanih obaveza mesečno. Preciznije, u prehrambenoj industriji – 52, u ugostiteljstvu – 39, u tekstilnoj industriji – 36. Kada se sve sabere, u prvih godinu dana poslovanja taj početni kapital se istopi.
Zbog raznih nameta države i grada, koje preduzetnici moraju da plate, u Beogradu je, prema podacima Unije poslodavaca Srbije, u proteklih godinu dana ugašeno 42 odsto malih preduzeća.
Po broju zatvorenih preduzeća glavni grad Srbije prednjači u odnosu na ostale evropske prestonice. U Skoplju je u istom periodu nestalo 19,4, Bukureštu 11,7, Sofiji 11, 5, Ljubljani 9,5, Budimpešti osam, a u Amsterdamu samo 4, 5 odsto.
Velika opterećenja, koja se mere milionima dinara godišnje, prema istraživanju Unije poslodavaca Srbije, glavni su razlog nestanka malih preduzeća i prelazak njihovih vlasnika u sivu zonu poslovanja.
– Naše firme imaju mali obrtni kapital. Prosečan obrt firme u Srbiji, računajući mala, srednja i velika preduzeća, jeste 5.100 evra. Pod pretpostavkom da vlasnik preduzeća ima pet radnika i da izmiruje sve obaveze prema gradu, državi i opštini – on u proseku ima 40 novčanih obaveza mesečno. Preciznije, u prehrambenoj industriji – 52, u ugostiteljstvu – 39, u tekstilnoj industriji – 36. Kada se sve sabere, u prvih godinu dana poslovanja taj početni kapital se istopi – navodi Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.
Na pitanje kako se objašnjava velika razlika u broju ugašenih preduzeća u odnosu na ostale evropske zemlje on kaže da kod nas ne postoji nikakva stimulativna politika. Zarade se linearno oporezuju po istim stopama za bankare i sitne zanatlije.
– U većini zemalja tekstilci, koji su ugroženi konkurencijom iz Kine, plaćaju 50 odsto niže doprinose. Isti je slučaj sa poljoprivredom, u kojoj su porezi na zarade niži od 30 do 50 odsto. Dok američki privrednici, na primer, počinju da plaćaju porez tek pošto obrnu 180.000 dolara – navodi Rajić.
Pošto kod nas ništa od toga nema, prema podacima Unije poslodavaca, siva ekonomija „pojede” oko 35 odsto bruto domaćeg proizvoda.
– U tekstilnoj industriji jedan proizvod se proda legalno jedan na crno, dok je u oblasti usluga taj odnos dva prema jedan. To je, ipak, najizraženije u poljoprivredi. Mnogima se ne isplati da posluju legalno, jer im 65 odsto zarade odlazi na poreze i doprinose – tvrdi Rajić.
Beogradska preduzeća plaćaju ukupno šesnaest taksi i u najavi je uvođenje još jedne – na rasvetu. Nju će morati da plaćaju svi, baš kao i firmarinu, koja se u Evropskoj uniji uopšte ne naplaćuje.
Uvođenje novih i povećanje postojećih taksi za Uniju poslodavaca Srbije je nelogično, budući da je promet na malo u prestonici u poređenju sa prvim kvartalom 2008. godine opao za 20,9 odsto. Rast inflacije, cena na malo i troškova života iznosili su oko deset odsto u toku 2009. godine, tako da povećanje komunalne takse za isticanje firme, koje u Lazarevcu i Mladenovcu iznosi 200 odsto, može da dovede do novog zatvaranja samostalnih trgovinskih i zanatskih radnji.
Privreda zahteva da se zakonom propiše da komunalne takse ne mogu da rastuiznad nivoa inflacije i povećanja troškova života, kako je to regulisano i u većini zemalja Evropske unije.