Mala i srednja preduzeća u Srbiji su najteže podnela posledice svetske ekonomske krize. Mala i srednja preduzeća najbrže se osnivaju, ali i gase, pa je zato jedan broj tih preduzeća zatvoren "najviše zbog posledica krize.Prema istraživanju Nacionalne agencije za razvoj, koje je sproveo Republički zavod za statistiku, u Srbiji su najzastupljenija uslužna preduzeća i od devedesetih godina prošlog veka mi imamo stalan proces deindustrijalizacije. Samo oko četiri odsto preduzeća u Srbiji izvozi.
Mala i srednja preduzeća u Srbiji su najteže podnela posledice svetske ekonomske krize, izjavio je danas direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj Ivica Eždenci.
On je na konferenciji za novinare kazao da se mala i srednja preduzeća najbrže osnivaju, ali i gase, pa je zato jedan broj tih preduzeća zatvoren "najviše zbog posledica krize".
"Prema istraživanju Nacionalne agencije za razvoj, koje je sproveo Republički zavod za statistiku, u Srbiji su najzastupljenija uslužna preduzeća i od devedesetih godina prošlog veka mi imamo stalan proces deindustrijalizacije", rekao je Eždenci.
On je dodao da "samo oko četiri odsto preduzeća u Srbiji izvozi".
"Na uzorku od 3.500 preduzeća, ove godine se više od 50 odsto izjasnilo da želi da proširi, a 20 odsto da zadrži postojeću proizvodnju", naveo je Eždenci.
Kako je istakao, prošle godine je 33 odsto firmi u Srbiji otpuštalo radnike i želelo da ugasi proizvodnju, dok je ove godine takav stav zauzelo manje od 20 odsto preduzeća.
Eždenci je podsetio i da je prema izveštaju Svetske banke Srbija pala sa 89. na 96. mesto po vremenu koje je potrebno da se osnuje preduzeće ističući da se radi na tome da se taj proces ubrza.