Među 100 najvećih kompanija u Hrvatskoj koje ostvaruju ukupan prihod od 244 milijarde kuna njih 37 je u stranom vlasništvu, a ostvaruju 37 posto prihoda i čak 88 posto dobiti. S druge strane 22 tvrtke u većinskom državnom vlasništvu ostvaruju ukupan gubitak. Iako bi u teoriji svaki vlasnik trebao težiti istim ciljevima bez obzira na strukturu vlasništva, praksa pokazuje drukčije. Državna vlast nema dovoljno ni vremena ni resursa posvetiti se praćenju poslovanja tvrtki u svom vlasništvu. Osim toga, dok se u europskim zemljama tvrtkama koje su zbog strateških razloga u državnom vlasništvu upravlja prema logici kapitala, u Hrvatskoj upravljanjem dominira politika i poduzeća iskorištava za socijalne transfere. Najviše radnika zapošljavaju državne tvrtke, a najizdašniji u plaćama strani su vlasnici.
Među 100 najvećih kompanija u Hrvatskoj koje ostvaruju ukupan prihod od 244 milijarde kuna njih 37 je u stranom vlasništvu, a ostvaruju 37 posto prihoda i čak 88 posto dobiti.
S druge strane 22 tvrtke u većinskom državnom vlasništvu ostvaruju ukupan gubitak, piše tjednik Lider. "Iako bi u teoriji svaki vlasnik trebao težiti istim ciljevima bez obzira na strukturu vlasništva, praksa pokazuje drukčije. Državna vlast nema dovoljno ni vremena ni resursa posvetiti se praćenju poslovanja tvrtki u svom vlasništvu", objašnjava za Lider uzrok loših rezultata tvrtki u državnom vlasništvu Ivica Krešić iz Deloittea.
Osim toga, dok se u europskim zemljama tvrtkama koje su zbog strateških razloga u državnom vlasništvu upravlja prema logici kapitala, u Hrvatskoj upravljanjem dominira politika i poduzeća iskorištava za socijalne transfere. Najviše radnika zapošljavaju državne tvrtke, a najizdašniji u plaćama strani su vlasnici.