Nije čudno da firme bez ijednog zaposlenog nemaju ni dinara prometa. Ali je i te kako zanimljivo da čak 22 preduzeća u Srbiji, sa "nula radnika", godišnje obrnu po mimimum 4,4 miliona evra. Izgleda da je najunosniji posao firmama koje nemaju radnike - trgovina strujom. Svaka treća firma, od ove 22, bavi se prodajom električne energije. Iako su im prihodi poveći, nisu svi umeli da iz toga profitiraju. Od njih sedam, vlasnici pet "prodavaca kilovata" upisali su dobit. Najveći profit, od 26,6 miliona dinara, imalo je preduzeće "Enerdži suplaj end trejd" iz Beograda. Ova firma je lane, prema podacima Agencije za privredne registre, prihodovala čak 1,8 milijardi dinara, što je gotovo 20 puta više od prihoda ostvarenog u 2012. godini. U ovoj delatnosti bilo je i gubitnika. Tako je "Dansenerdži", takođe iz Beograda, uprkos prihodima iznad 519 miliona dinara, ostvarilo gubitak od 22 miliona.
Nije čudno da firme bez ijednog zaposlenog nemaju ni dinara prometa. Ali je i te kako zanimljivo da čak 22 preduzeća u Srbiji, sa "nula radnika", godišnje obrnu po mimimum 4,4 miliona evra.
Izgleda da je najunosniji posao firmama koje nemaju radnike - trgovina strujom. Svaka treća firma, od ove 22, bavi se prodajom električne energije. Iako su im prihodi poveći, nisu svi umeli da iz toga profitiraju. Od njih sedam, vlasnici pet "prodavaca kilovata" upisali su dobit. Najveći profit, od 26,6 miliona dinara, imalo je preduzeće "Enerdži suplaj end trejd" iz Beograda. Ova firma je lane, prema podacima Agencije za privredne registre, prihodovala čak 1,8 milijardi dinara, što je gotovo 20 puta više od prihoda ostvarenog u 2012. godini. U ovoj delatnosti bilo je i gubitnika. Tako je "Dansenerdži", takođe iz Beograda, uprkos prihodima iznad 519 miliona dinara, ostvarilo gubitak od 22 miliona.
Prodaja struje nije jedini unosan posao za firme bez zaposlenih radnika. Daleko poznatiji "Ušće šoping centar", koji u svojim knjigama takođe knjiži "nula zaposlenih", lane je prihodovao čak 2,38 milijardi dinara, što je iznad 20 miliona evra. Od tog iznosa čist profit je milijarda dinara, odnosno 9,39 miliona evra. Kao zvaničan vlasnik ove kompanije registrovane za iznajmljivanje nekretnina, u APR se vodi holandska firma "Balkan rial estejt". Isti vlasnik ima još jednu firmu, takođe bez zaposlenih, "Ušće tauer", doduše sa manjim godišnjim prihodom, od "svega" 622 miliona dinara, ali trostruko većim gubitkom, od 1,7 milijardi dinara.
- Firme koje nemaju nijednog zaposlenog ne moraju da budu fantomske firme, već je često reč o povezanim licima ili holding kompanijama - kaže za "Novosti" Dragoljub Rajić, direktor Udruženja poslodavaca Srbije.
- Postoje i firme koje su fondovi i samo čuvaju nečije pare, tako da im zaposleni nisu ni potrebni. Ovakva preduzeća ljude uglavnom angažuju i plaćaju po potrebi, najčešće na osnovu konsultantskih ugovora.
Interesantan je i primer "Gorenje studija", registrovanog za trgovinu na malo električnim aparatima za domaćinstvo. Sa nula zvanično zaposlenih, lane je prihodovao više od 1,3 milijarde dinara i ostvario profit od 2,35 miliona. Među trgovinskim firmama bez zaposlenih a sa prihodima iznad 4,4 miliona evra je i subotički "Vinopromet", "Nacionalna distribucija" i "Ezpada" iz Beograda. Tu su i proizvođači "Adlerital plasik" iz Kragujevca, ogranak nemačke kompanije "DAT Drakmajer" iz Zrenjanina, jedno građevinsko preduzeće ("Napred projekt 52"), ali i "Maj la kruna" iz Lazarevca, registrovana za drumski prevoz tereta, koja lane, uprkos velikom prometu, prema podacima APR, ipak nije zabeležila profit.
Ni konsultantske firme sa ovog spiska nisu mnogo zaradile. Beogradski "SEK", u vlasništvu holandske firme, upisao je minus od 101 milion dinara, dok zvanični bilansi "Ludan inžinjeringa", kao ogranka izraelske firme, beleže minus od 54 miliona dinara...
Prema podacima Agencije za privredne registre, gotovo trećina svih srpskih preduzeća nema nijednog zaposlenog. Od 26.248 ovakvih firmi, koje su Agenciji predale svoje završne račune, blizu polovine smešteno je u Beogradu.
- Sva preduzeća bez zaposlenih lane su iskazala gubitak od 35 miljardi dinara, koji je za oko 38 odsto manji u odnosu na prethodnu godinu - kaže Ružica Stamenković, registrator u APR.
- Preduzeća bez ijednog zaposlenog su najbrojnija u sektorima trgovina na veliko i malo, u prerađivačkoj industriji i u sektoru stručne, naučne, inovativne i tehničke delatnosti. Najveći broj ovih preduzeća su mala privredna društva.
I propali i novoosnovani
Među 26.248 preduzeća bez ijednog zaposlenog, veliki je broj društava u stečaju i likvidaciji, jedan deo je u blokadi, deo je iz grupe novoosnovanih, a deo privatizovanih. Ima i 2.547 firmi bez radnika, koje nisu iskazale rezultate za 2013. godinu. Prema rečima Ružice Stamenković, procenjuje se da ima i oko 15.000 firmi za koje se pretpostavlja da su osnovane za obavljanje neke dodatne delatnosti.