NIS ostvario najveću dobit u prošloj godini

Bez autora
Jul 08 2014

Registrator u Registru finansijskih izveštaja i boniteta Agencije za privredne registre Ružica Stamenković saopštila je danas da je najprofitabilnije preduzeće u 2013. godini Naftna industrija Srbije (NIS) sa ostvarenom dobiti od 52 milijarde dinara. Stamenković je na konferenciji za novinare, održanoj povodom predstavljanja rang-liste "sto naj" privrednih društava koja su ostvarila najveće poslovne prihode i neto dobitak, navela da NIS ostvaruje više od jedne desetine ukupnog dobitka čitave srpske privrede. Ona je istakla da je drugoplasirana kompanija "Telekom Srbija", koja je iskazala dobitak u iznosu od 15 milijardi dinara. Treću i četvrtu poziciju, kako je objasnila, zauzeli su "Telenor" i "Tarket" sa neto dobitkom od osam milijardi dinara, odnosno šest milijardi dinara, dok se na petom mestu po neto dobiti nalazi kompanija "Tigar" iz Pirota sa profitom od šest milijardi dinara.

NIS ostvario najveću dobit u prošloj godiniRegistrator u Registru finansijskih izveštaja i boniteta Agencije za privredne registre Ružica Stamenković saopštila je danas da je najprofitabilnije preduzeće u 2013. godini Naftna industrija Srbije (NIS) sa ostvarenom dobiti od 52 milijarde dinara.

Stamenković je na konferenciji za novinare, održanoj povodom predstavljanja rang-liste "sto naj" privrednih društava koja su ostvarila najveće poslovne prihode i neto dobitak, navela da NIS ostvaruje više od jedne desetine ukupnog dobitka čitave srpske privrede.

Ona je istakla da je drugoplasirana kompanija "Telekom Srbija", koja je iskazala dobitak u iznosu od 15 milijardi dinara.

Treću i četvrtu poziciju, kako je objasnila, zauzeli su "Telenor" i "Tarket" sa neto dobitkom od osam milijardi dinara, odnosno šest milijardi dinara, dok se na petom mestu po neto dobiti nalazi kompanija "Tigar" iz Pirota sa profitom od šest milijardi dinara.

Prema njenim rečima, na listi "Sto najvećih privrednih društava po neto gubitku" nalazi se "Srbijagas" koji sa gubitkom od približno 50 milijardi dinara čini desetinu ukupnog neto gubitka koji su iskazala sva privredna društva u Srbiji.

Stamenković je precizirala da znatno manji iznos neto gubitka od 15 milijardi dinara beleži "Železara Smederevo", dok je na trećem mestu "Srpska fabrika stakla" iz Paraćina sa 13,8 milijardi dinara.

Na četvrtom mestu po gubicima je "Petrohemija" sa 11,8 milijardi dinara, dok je peto mesto zauzela "Beohemija" sa 10,8 milijardi dinara gubitaka, ukazala je ona.

Kada je reč o poslovnim prihodima, Stamenković je predočila da se na vrhu liste "Sto najuspešnijih" nalazi NIS sa poslovnim prihodima od 249 milijardi dinara, a zatim sledi kompanija Fijat koja je ostvarila skok sa 14. mesta.

Ona je podsetila na to da je Fijat prošle godine po prvi put godinu završio sa neto dobiti, a takođe je i povećao broj zaposlenih sa 1.798 na 3.668 zahvaljujući podsticajima države.

Prema njenim rečima, JP "Železnice Srbije" iskazalo je najveće kumulirane gubitke u iznosu od 146 milijardi dinara, što je u poređenju sa 2012. godinom više za 5,7 odsto.

Među pet najvećih kompanija na listi najvećih kumuliranih gubitaka su i "Srbijagas" sa 107 milijardi dinara, "Petrohemija" sa 58 milijardi dinara, JP "Elektroprivreda Srbije" i "VIP mobil" sa po 54 milijarde dinara, navela je Stamenković.

Istovremeno, ona je ukazala na to da JP "Putevi Srbije" raspolažu najvećim ukupnim kapitalom u iznosu od 346 milijardi dinara, sledi JP "Elektroprivreda Srbije" sa kapitalom od 273 milijarde dinara, a na trećem mestu su" Železnice Srbije "sa kapitalom od 204 milijarde dinara.

Na četvrtom mestu je preduzeće "TS Imperial clearing house" iz Beograda koje ima ukupan kapital od približno 184 milijarde dinara, dok je na petoj poziciji NIS sa kapitalom od 176 milijardi dinara, zaključila je Stamenković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik