Održan Otvoreni dan ženskog preduzetništva

Bez autora
Jun 01 2014

Resorna ministarstva i lokalne samouprave u narednom periodu moraju još više da rade na ekonomskom snaženju žena kako bi ih dalje motivisali da se bave ili započinju sopstveni biznis, saopštio je ministar za ljudska i manjinska prava, Suad Numanović. On je u petak na skupu Otvoreni dan ženskog preduzetništva saopštio da žensko preduzetništvo ima poseban značaj u razvoju društvene zajednice. Kao nosioci aktivnosti, resorna ministarstva su u obavezi da rade na ekonomskom snaženju žena u smislu omogućavanja pozitivnih afirmativnih akcija koje bi ih dalje motivisale da se bave ili započinju sopstveni biznis, kazao je Numanović.

Održan Otvoreni dan ženskog preduzetništvaResorna ministarstva i lokalne samouprave u narednom periodu moraju još više da rade na ekonomskom snaženju žena kako bi ih  dalje motivisali da se bave ili započinju sopstveni biznis, saopštio je ministar za ljudska i manjinska prava, Suad Numanović.

On je u petak  na skupu Otvoreni dan ženskog preduzetništva saopštio da žensko preduzetništvo ima poseban značaj u razvoju društvene zajednice.

- Kao nosioci aktivnosti, resorna ministarstva su u obavezi da rade na ekonomskom snaženju žena u smislu omogućavanja pozitivnih afirmativnih akcija koje bi ih dalje motivisale da se bave ili započinju sopstveni biznis- kazao je Numanović.

Bolji uslovi

On smatra da rezultati Programa za rodnu ravnopravnost, koje ministarstvo već tri godine realizuje sa UNDP-om i Delegacijom Evropske unije, ostvareni u četiri opštine – Cetinju, Kolašinu, Mojkovcu i Pljevljima, obavezuju da se  projekat proširi na sve lokalne samouprave.

- Za žensko preduzetništvo nije potrebno investirati velike sume novca, zbog čega pozivam nadležne institucije i lokalne samouprave da prilagode rad službi konkretnim potrebama žena na terenu i omoguće im bolje uslove za realizaciju poslova – poručio je Numanović.

Udruživanje

 Osim pomoći nadležnih, za uspjeh ženskog preduzetništva, po riječima  predstavnice Delegacije EU u Crnoj Gori, Dawn Adie Baird važno je i da se žene same  udruže.

- U Izvještaju o napretku Crne Gore, koji je objavila EK za prošlu godinu, navodi se da treba jačati mehanizme koji će omogućiti bolje funkcionisanje ženskog preduzetništva. Pozivam zato  investitore da pomognu u daljem radu sa preduzetnicama, a važno je da se i one udruže i naprave mrežu na lokalnom i regionalnom planu – poručila je Adie Baird.

Rezultati

Stalni predstavnik Programa UN za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, Rastislav Vrbenski, zadovoljan je ostvarenim rezultatima.

- U periodu od dvije godine postigli smo značajne rezultate sa 120 žena koje su bile zainteresovane da uđu u Program. Urađena su 54 biznis plana, dvije žene su se registrovale kao preduzetnice, a njih 19 je osnovalo udruženje – precizirao je Vrbenski.

On je kazao da je potrebno oko 200.000 eura za te planove, što, kako smatra, nije puno.

- Biznis planovi se uglavnom odnose na proizvodnju hrane, mlječnih proizvoda, poljoprivrede, na razvoj seoskog turizma, izradu suvenira i ukrasnih predmeta – naveo je Vrbenski.

On je podsjetio na zvanične podatke po kojima su  žene vlasnice svega 9,6 odsto  preduzeća, a u prosjeku zarađuju 14 odsto manje od muškaraca.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik