Ogromni gubici kompanija u RS

Bez autora
Nov 21 2010

Iako statistika u RS bilježi rast industrijske proizvodnje, finansijski rezultati poslovanja najavljuju da će ova godina biti jedna od najtežih. Kriza očito nije prošlost u našoj zemlji, njene posljedice i sada su, potkraj godine, aktuelne. Samo u trgovini od početka godine do jeseni zatvoreno je 3.340 malih i srednjih preduzeća. Porezna uprava RS u deset mjeseci pokrenula je 13.000 postupaka prisilne naplate i blokade računa u trgovačkom sektoru zbog dugovanja od 94,7 miliona KM. Najviše blokiranih preduzeća registrirano je u najvećim privrednim centrima Banjoj Luci, Bijeljini i Prijedoru. Prema ocjenama ekonomskih analitičara, osnovni razlozi tako velikog broja zatvorenih i blokiranih preduzeća su nemogućnost naplate potraživanja dugo nakon zakonskog roka plaćanja i pad potražnje zbog smanjenja kupovne moći građana te zbog skupih kredita. Ukupno je u privredi RS do 30. septembra pokrenuto više od 30.000 postupaka prisilne naplate duga većeg od 252 miliona maraka.

Ogromni gubici kompanija u RSIako statistika u RS bilježi rast industrijske proizvodnje, finansijski rezultati poslovanja najavljuju da će ova godina biti jedna od najtežih.

Kriza očito nije prošlost u našoj zemlji, njene posljedice i sada su, potkraj godine, aktuelne. Samo u trgovini od početka godine do jeseni zatvoreno je 3.340 malih i srednjih preduzeća.

Skupi krediti

Porezna uprava RS u deset mjeseci pokrenula je 13.000 postupaka prisilne naplate i blokade računa u trgovačkom sektoru zbog dugovanja od 94,7 miliona KM. Najviše blokiranih preduzeća registrirano je u najvećim privrednim centrima Banjoj Luci, Bijeljini i Prijedoru.

Prema ocjenama ekonomskih analitičara, osnovni razlozi tako velikog broja zatvorenih i blokiranih preduzeća su nemogućnost naplate potraživanja dugo nakon zakonskog roka plaćanja i pad potražnje zbog smanjenja kupovne moći građana te zbog skupih kredita. Ukupno je u privredi RS do 30. septembra pokrenuto više od 30.000 postupaka prisilne naplate duga većeg od 252 miliona maraka.

Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, koja je u većinskom vlasništvu ruske kompanije Njeftegazinkor, završila je treći kvartal s neto gubitkom od 44,9 miliona KM i obavezama od 600 miliona. Ukupne obaveze Rafinerije, prema objavljenom kvartalnom finansijskom izvještaju, veće su za 70 miliona KM u usporedbi s prošlom godinom, prenosi portal SEEbiz.eu.

Uz to, ruski vlasnik je probio preuzete rokove kada će početi s proizvodnjom goriva koje odgovara evropskim standardima, pa sad radnici na benzinskim pumpama u FBiH upozoravaju vozače na postojanje dvije vrste goriva, jeftinijeg iz Bosanskog Broda i skupljeg, uvoznog.

Vrijednost imovine

I Rafinerija ulja Modriča, koja je do ove godine uspješno poslovala, krajem septembra bilježi gubitak nešto veći od tri miliona KM i ima obaveze od 12,3 miliona, od kojih na kratkoročne otpada deset miliona maraka.

Iako to njen menadžment poriče, tvornica glinice Birač iz Zvornika nalazi se pred bankrotom. Kako stoji u Izvještaju revizorske kuće Deloitte, gubici te kompanije u vlasništvu litvanskih banaka premašuju vrijednost imovine za 110 miliona KM, te iznose 730 miliona. Kratkoročne obaveze Birača sa 887 radnika lani su bile veće od njene imovine za 109,3 miliona KM.

Ugroženo 6.000 radnika

Mali dioničari sumnjaju da je Birač svjesno doveden u bezizlazno stanje. Problemi tvornice u Zvorniku nisu samo prijetnja egzistenciji zaposlenih nego i radu i egzistenciji rudnika boksita u Milićima. Ugrožena je egzistencija 6.000 radnika koji direktno ili indirektno ovise o Biraču. Uz to, riječ je o jednom od najvećih bh. izvoznika. U devet ovogodišnjih mjeseci izvezeno je glinice i drugih proizvoda u vrijednosti od 140 miliona KM.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik