Oko 33 odsto preduzeća ili preduzetničkih radnji u Srbiji osnovale su žene, rekao je danas direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS), Mihajlo Vesović na koferenciji u okviru projekta "Postanimo jače, znanjem do uspeha" usmerenog na razvoj i osnaživanje žena u biznisu.
Na konferenciji su predstavljeni proizvodi i usluge devet udruženja poslovnih žena iz Čačka, Valjeva, Kraljeva, Kragujevca, Niša, Leskovca, Zaječara, Loznice i Subotice.
"Osnaživanje žena postao je prioritet u poslednjih 20 godina na međunarodnom nivou, a ta tema sve je više aktuelna i u Srbiji" poručio je Vesović.
Vesović je istakao da je žensko preduzetnišvo postalo aktuelna tema u Srbiji i dodao da u ovom domenu mora još da se radi s obzirom na to da trenutno svega 25 odsto srpskih privrednih društava u vlasničkoj strukturi ili na rukovodćim pozicijama ima žene.
Ocenio je da je u domenu ženskog preduzetništva od suštinske važnosti "probijati led" i obučiti žene kako da javno nastupaju i predstavljaju svoje kompanije i proizvode, jer su mnoge stvari danas, zaključio je, rezultati dobrog marketinga i poznavanja poslovne kulture.
Objasnio je da ovaj projekat ima za cilj razmenu i prenošenje poslovnih iskustava, kao i edukaciju preduzetnica kako bi postale vidljivije na domaćem i svetskom tržištu.
Vesović je zahvalio GIZ-u na saradnji i pružanju kontinuirane podrške u realizaciji mnogih projekata za osnaživanje ženskog preduzetništva u našoj zemlji.
Smatra da naredni koraci u domenu ženskog preduzetništva treba da budu bolja saradnja i razmena iskustava sa regionom, kao i ujednačavanje domaće prakse sa međunarodnim standardima.
Projekat "Postanimo jače, znanjem do uspeha" realizuje Privredna komora Srbije u saradnji sa udruženjima poslovnih žena širom Srbije uz finansijsku podršku GIZ-a, a na današnjoj konferenciji uručeni su sertifikati predstavnicama udruženja koje su prošle edukativne obuke u okviru projekta.
Aktivnosti projekta usmerene su na osnaživanje žena, edukaciju, uključivanje u lance dobavljača, promovisanje uspešnih žena, međusobno umrežavanje privrednica, unapređenje poslovnih kapaciteta, osvajanje novih tržišta, ali i formulisanje predloga i preporuka za poboljšanje uslova rada i razvoja kompanija kojima upravljaju žene.
Savetnik u okviru Programa za održivi ekonomski razvoj i zapošljavanje (Private Sector Development, Disadvantaged Areas) GIZ-a Sabin Heuskel kazala je da je kvalitet osnovna deviza dobrog poslovanja i da se GIZ zalaže za razvoj ženskog preduzetništva u smislu podjednakog učešća na tržištu.
"GIZ se fokusira na osnaživanje žena u poslovnom svetu na svim nivoima, a posebno u sektoru inovacija", poručila je ona.
Heuskel je izrazila zadovoljstvo što je PKS pružila podršku u realizaciji zajedničkih projekata čiji je fokus na digitalizaciji i digitalnom opismenjavanju žena preduzetnica u Srbiji. Najavila je da je sledeći izazov Zelena agenda, kojom se u potpunosti menja struktura poslovanja.
Predsednica Udruženja poslovnih žena Timočke krajine Dragoslava Đokić kazala je da su ovakve inicijative od izuzetnog značaja za razvoj i promociju ženskog preduzetništva u Srbiji.
Navela je da se žene iz njenog udruženja bave najrazličitijim delatnostima od turizma i poljoprivrede, preko izrade suvenira, do pravljenja vina i proizvoda od voća i povrća.
Ovo udruženje je prezentovalo proizvode studija "Zvončiča", koji se bavi izradom igračaka i privezaka posebnom tehnikom ručnog heklanja - amigurumi, ali i prozvode ostalih članica udruženja kao što su domaće vino i ručno ukrašene čaše.