Strategija razvoja malih i srednjih preduzeća biće predstavljena do Nove godine. U izradu tog dokumenta uključeno je 40 državnih institucija, a biće uvažen veliki broj predloga i sugestija privrede, najavio je Željko Sertić, ministar privrede na skupu „Podrška razvoju privatnog sektora Srbije“ koji je organizovan u Privrednoj komori Srbije.Cilj strategije je poboljšanje pravnog okvira tako da bude pouzdan, jasan i podsticajan za poslovanje malih i srednjih preduzeća, kao i jačanje konkurentnosti domaće privrede.
Strategija razvoja malih i srednjih preduzeća biće predstavljena do Nove godine. U izradu tog dokumenta uključeno je 40 državnih institucija, a biće uvažen veliki broj predloga i sugestija privrede, najavio je Željko Sertić, ministar privrede na skupu „Podrška razvoju privatnog sektora Srbije“ koji je organizovan u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Cilj strategije je poboljšanje pravnog okvira tako da bude pouzdan, jasan i podsticajan za poslovanje malih i srednjih preduzeća, kao i jačanje konkurentnosti domaće privrede.
Kako se navodi u saopštenju PKS, stategija će obuhvatiti dokument koji je PKS predala Ministarstvu privrede, a u kome je definisano čak 500 problema koji muče privrednike. Privatni sektor i država moraju biti u stalnoj komunikaciji. Treba što više uključivati poslovne asocijacije i privrednike u izradu zakona jer se to pokazalo kao dobra praksa u EU i SAD, naglasio je ministar. Sertić je rekao da su završeni modeli privatizacije za oko 500 preduzeća iz portfolija Agencije za privatizaciju i da će do kraja januara 2015. biti objavljeni javni tenderi po predloženim modelima. Reforma javnih preduzeća i okončanje procesa privatizacije pozitivno će delovati na realni sektor jer neće generisati gubitke i biće prekinut lanac dugovanja prema privatnom sektoru, objasnio je Sertić.
Unapređenje privatnog sektora veoma je važno za razvoj ukupne srpske ekonomije. Prioritet privrede je povećanje izvoza, investicija, proizvodnja visokokvalitetne robe, ulaganje u inovacije i tehnološki razvoj. Taj cilj može se postići samo zajedničkim radom i aktivnostima poslovne zajednice, države i struke, usmerenim na stvaranje podsticajnog i predvidivog privrednog ambijenta, ocenio je Milivoje Miletić, vršilac dužnosti predsednika (PKS). Privatni sektor, prema njegovim rečima, suočen je sa velikim problemima, među kojima dominiraju siva ekonomija, parafiskalni nameti i druge dažbine, krute birokratske i administrativne procedure. Neretko, javljaju se problemi u tumačenju i primeni zakona i drugih propisa, istakao je Miletić i ukazao na veliku ulogu PKS u edukovanju privrednika u tom segmentu.
Cilj debate organizovane u PKS je da predstavnici najuspešnijih privatnih kompanija zajedno sa nadležnim ministrom, predstavnicima drugih ministarstava, poslovnih asocijacija i stručne javnosti, definišu načine i mere za što efikasnije korišćenje potencijala realnog sektora, kao izvora investicija, ekonomskog rasta i novih radnih mesta
PKS duže od 150 godina zastupa i štiti interese privrednika, danas je ta poslovna asocijacija moderan servis privrede Srbije i stabilan partner vladi u kreiranju mera za unapređenje poslovnog ambijenta, rekao je Ješa Erčić, direktor Sektora usluga i preduzetništva PKS. Erčić je pozvao privrednike da budu aktivni u komori, predlažu mere i rešenja i na taj način doprinesu razvoju i unapređenju ukupne privrede Srbije dodaje se u saopštenju.