Ekonomska kriza pogodila je mali biznis u čitavom svetu, pa tako i u Srbiji. Kako je svaki četvrti preduzetnik žena, Vlada Srbije nastoji da unapredi postojeće uslove za njihovo brže i lakše uključivanje u posao. Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena započeli su projekat koji treba da podrži razvoj ženskog preduzetništva. Cilj projekta je unapređenja mera ženskog preduzetništva da prvo sagleda postojeće stanje u preduzetništvu, njegove karakteristike i specifičnosti. Neophodno je sagledati i prepreke i izazove koje stoje na putu ženama preduzetnicama u njihovom poslovanju, kako bi se na kraju moglo uticati na poboljšanje postojećih mera unapređenja samog preduzetništva ili kako bi se kreirale neke nove mere. Postojeće mere podrške samim preduzetnicima još uvek nisu rodno senzitivne, jer su namenjene podjednako i muškarcima i ženama. Studijom će se pokazati da li postojeće mere mogu da se unaprede kako bi se poboljšao postojeći poslovni ambijent za žene i njihovo veće uključivanje u biznis.
Cilj projekta unapređenja mera ženskog preduzetništva je sagledavanje prepreka i izazova koje stoje na putu ženama preduzetnicama u njihovom poslovanju, da bi se poboljšao postojeći poslovni ambijent za žene i njihovo veće uključivanje u biznis, rekla za RTS Milica Zatezalo, savetnica u Ministarstvu ekonomije.
Ekonomska kriza pogodila je mali biznis u čitavom svetu, pa tako i u Srbiji. Kako je svaki četvrti preduzetnik žena, Vlada Srbije nastoji da unapredi postojeće uslove za njihovo brže i lakše uključivanje u posao.
Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena započeli su projekat koji treba da podrži razvoj ženskog preduzetništva.
Savetnica u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Milica Zatezalo kaže da je cilj projekta unapređenja mera ženskog preduzetništva da prvo sagleda postojeće stanje u preduzetništvu, njegove karakteristike i specifičnosti.
Prema njenim rečima, neophodno je sagledati i prepreke i izazove koje stoje na putu ženama preduzetnicama u njihovom poslovanju, kako bi se na kraju moglo uticati na poboljšanje postojećih mera unapređenja samog preduzetništva ili kako bi se kreirale neke nove mere.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, Milica Zatezalo ističe da postojeće mere podrške samim preduzetnicima još uvek nisu rodno senzitivne, jer su namenjene podjednako i muškarcima i ženama.
Studijom će se pokazati da li postojeće mere mogu da se unaprede kako bi se poboljšao postojeći poslovni ambijent za žene i njihovo veće uključivanje u biznis.
Odgovori na brojna pitanja
"Ovaj projkat će dati brojne odgovore u pogledu drugih podataka koji se mogu koristiti kako bi se izvodile uporedne analize sa zemljama u regionu kao i sa podacima u EU jer težimo da postignemo evropske standarde u tom pogledu", kaže Milica Zatezalo.
Kriza je pre pogodila muške poslove, na primer građevinu. S druge strane, utiče i na žene.
Prema statističkim podacima, jedna četvrtina od ukupnog broja preduzeća u Srbiji je u vlasništvu žena a prisutan je i terend njihovog povećanja poslednjih godina.
Poslednjih godina za vreme krize žene se sve više odlučuju za mali biznis.
Zatezalo je navela podatak da je 2009. godine u odnosu na 2008. povećanje iznosilo 5,4 odsto, a prošle godine u oktobru da je broj žena preduzetnica iznosio 25,7 procenata od ukupnog broja preduzeća.
"To je kada govorimo o ženama koje su i vlasnice i imaju upravljačku funkciju u preduzećima", pojasnila je Zatezalo.
Dva segmenta projekta
Savetnica je objasnila da će se pojekat sprovoditi u dva segmenta. Prvi obuhvata istraživanje početne studije ženskog preduzetništva.
"Moramo da se upoznamo sa situacijom koja trenutno postoji i sa profilom žena preduzetnica u Srbiji, koji su faktori njene uspešnosti, a nakon toga će se analizirati postojeće mere, kojih ima pet, a koje se pružaju od strane državnih instiucija da bi se sagledalo na koji način se postojećim merama pomaže ženama u poslovanju", objasnila je Zatezalo.
Istraživanjem će biti obuhvaćene ne samo upsešene žene nego i one koje su bile manje uspešne.
Savetnica u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja rekla je da se finalni rezultat očekuje 2012. godine.