Poslodavci su najveći gubitnici u svemu

Bez autora
Feb 19 2014

Proširena sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca (UP) Federacije BiH o temi "Aktuelna dešavanja u FBiH", održava se danas u Sarajevu. Direktor UPFBiH Mladen Pandurević izjavio je da je Udruženje ozbiljno shvatilo aktuelna dešavanja u BiH i da jasno predviđa sve negativne stvari koje se iz toga mogu "roditi", dodavši da je ovo prilika da javnost natjera političare da podrže mjere za poboljšanje stanja ili da dobro argumentiraju zašto ih ne žele podržati, "a u tom slučaju će morati otići". Po nama, to je ukidanje nekih parafiskalnih nameta, izmjene zakona koji se tiču javne potrošnje, kao i neki strategijski potezi koje treba što prije povući, smatra Pandurević. Naglasio da je da će na današnjoj sjednici biti rečeno da su i poslodavci djelomično odgovorni za sve, ali da su najmanje odgovorni. Najveći gubitnici u svemu su poslodavci. Pretrpljene su određene štete, ali izgubljena dobit je puno veća, kazao je Pandurević.

Poslodavci su najveći gubitnici u svemuProširena sjednica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca (UP) Federacije BiH o temi "Aktuelna dešavanja u FBiH", održava se danas u Sarajevu.

Direktor UPFBiH Mladen Pandurević izjavio je da je Udruženje ozbiljno shvatilo aktuelna dešavanja u BiH i da jasno predviđa sve negativne stvari koje se iz toga mogu "roditi", dodavši da je ovo prilika da javnost natjera političare da podrže mjere za poboljšanje stanja ili da dobro argumentiraju zašto ih ne žele podržati, "a u tom slučaju će morati otići".

- Po nama, to je ukidanje nekih parafiskalnih nameta, izmjene zakona koji se tiču javne potrošnje, kao i neki strategijski potezi koje treba što prije povući - smatra Pandurević.

Naglasio da je da će na današnjoj sjednici biti rečeno da su i poslodavci djelomično odgovorni za sve, ali da su najmanje odgovorni.

- Najveći gubitnici u svemu su poslodavci. Pretrpljene su određene štete, ali izgubljena dobit je puno veća - kazao je Pandurević.

Predsjednik Udruženja poslodavaca Safudin Čengić izjavio je da trenutna situacija utječe na sve u Bosni i Hercegovini, uključujući i biznismene, te da je i pored činjenice da su protesti opravdani, došlo do uništavanja društvene i privatne imovine koju ćemo morati zajedno obnavljati.

Dodao je da će na današnjoj sjednici iznijeti prijedloge kako poslodavci mogu pomoći prevazilaženju ove situacije, te da će zatražiti promjene od svih aktera u sistemu.

- Mislim da ima izlaza, ali onaj ko misli da se za pet dana nešto može značajno promijeniti, strašno se vara, jer su se problemi nagomilavali 20 godina - istakao je Čengić.

On je kazao da je neophodno stvarati povoljan poslovni ambijent omogućavanjem poslodavcima da lakše dolaze do potrebne dokumentacije za pokretanje biznisa, a kroz bankarski sektor osigurati povoljne kredite.

- Jučer smo rekli evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fueleu da oni novac usmjeravaju tamo gdje se lako potroši, a nikad ne vrati. Mi tražimo da povoljan novac iz evropskih fondova bude dat onima koji će graditi tvornice, zapošljavati radnike i puniti budžete, ali ne s rokom otplate od dvije godine, već 15 do 20 godina - naveo je Čengić.

Upitan za stav Udruženja poslodavaca o zahtjevima za reviziju privatizacije, Čengić je rekao da su 2009. zajedno s predstavnicima Vlade i Sindikata u Ekonomsko-socijalnom vijeću potpisali Socijalni sporazum u kojem je, kao jedna od mjera, predviđena revizija privatizacije.

- Zbog pojedinaca i određenih slučajeva loše ili kriminalne privatizacije dovode nas sve u istu ravan i zato je nama stalo da bude izvršena revizija i da oni koji su nešto uradili mimo zakona budu kažnjeni. Ipak, nećemo promijeniti odnose u društvu samo tim potezom, jer mnogo je stvari koje treba uraditi kako bi poboljšali trenutno stanje - tvrdi Čengić.

Član Upravnog odbora UPFBiH Milenko Čolak rekao je da je privatizacija nepovratan proces i da je svako ko spominje njenu reviziju unaprijed osuđen na neuspjeh.

- Ovdje treba osmisliti nove ideje i 'udahnuti dušu' u ta preduzeća. Svjetska banka je od početka rata do 2000. onemogućavala privredi da dođe do novca i na taj način je upropastila društveni kapital - potcrtao je Čolak.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik