Iz Srbije za Kinu početkom naredne godine mogli bi da krenu prvi kontigenti robe bez carine.
Računica Ministarstva trgovine pokazuje da bi u tom slučaju srpski proizvodi mogli da budu i do 35 odsto jeftiniji nego oni proizvedeni u Evropi, što nam daje značajno bolju startnu poziciju.
Jasno je da će na kineskom tržištu po potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini, što nadležni očekuju do kraja ove godine, šansu imati domaći proizvođači, pre svega kvalitetnih proizvoda. Ovo bi, prema najavama, značilo ukidanje carina za oko 90 odsto srpske robe koja će se izvoziti na kinesko tržište. Nadaju se da će to privući i strane investitore.
Podsetimo, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković potpisala je pre dva dana u Kini protokole o izvozu meda i hrane za kućne ljubimce na kinesko tržište. Tanasković je dodala da je ispregovaran i treći protokol za izvoz jabuke koji očekuje da ubrzo bude potpisan. Podsetila je da je spoljnotrgovinska razmena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda između Srbije i Kine prošle godine dostigla vrednost od 55,5 miliona dolara.
Tomislav Momirović, ministar trgovine nedavno je izjavio za „Blumberg” da osim jabuka, zamrznutog voća i kukuruza Srbija ima šansu da ponudi i sve druge proizvode. Istakao je da ne možemo da konkurišemo u masovnoj proizvodnji Kini i da ne treba da se orjentišemo na to.
On je naglasio da Srbija ima jaku prehrambenu industriju i da moramo da se orjentišemo ka sofisticiranim visoko kvalitetnim proizvodima, koje oni inače kupuju u Evropi.Izjave predstavnika kompanija koje su pre nekoliko dana izlagale na sajmu u kineskom gradu Ningbo ukazuju da neki od njih već uspešno sarađuju s kompanijama iz Kine.
Zoran Janković iz Prvog poslovnog udruženja izjavio je za Tanjug da su potencijali za poslovanje sjajni i da je kinesko tržište velika prilika za trgovinsku razmenu.
„Mi smo poznati proizvođači dobrih mesnih prerađevina, sireva i vina i upravo je u hrani najveći potencijal”, ističe Janković i dodao da to udruženje otvara kancelariju u Ningbou.
Dražen Đurđić iz vinarije Đurđić iz Sremskih Karlovaca rekao je za ovu agenciju da su mogućnosti izvoza velike i da je poslovanje na kineskom tržištu za dve godine prestiglo dva druga na kojima su takođe prisutni.
Da je Kina najveće rastuće tržište i po pitanju kafe napominje Milan Živković iz kompanije „Štraus Adriatik” i dodaje da nemaju nikakve prepreke u poslovanju.Istog stava je i Nebojša Terzić, predstavnik kompanije Aronia Vita, koji poziva sve privrednike iz Srbije da dođu i posluju u Kini jer će svi imati šansu. „Srbija ima jako dobru poziciju na kineskom tržištu i Kinezi poznaju naše proizvode” ističe Terzić. Dragana Miljojković iz kompanije Vino Župa kaže da je korona usporila trgovinu, ali napominje da se, posle ponovnog otvaranja Kine, izvoz ponovo povećava.