Prednosti i mane u poslovanju srpskih malih i srednjih preduzeća

Bez autora
Nov 23 2023

Nedavno objavljeni Barometar ambicija malih i srednjih preduzeća, sačinjen nakon anketiranja 3.575 vlasnika ovih preduzeća na 15 tržišta među kojima se našla i Srbija, otkrio je niz relevantnih poslovnih trendova.

Istraživanje je pokazalo da među ispitanicima vlada velika saglasnost (72%) da širenje na inostrana tržišta rezultira povećanjem prihoda. Međutim, podaci pokazuju da manje od polovine (41%) za sada koristi ovu priliku. Shodno globalnim ambicijama, srpska mala i srednja preduzeća (MSP) ne zaostaju kada je reč o težnji za povećanjem izvoza i daljom globalizacijom svog lanca snabdevanja.

„Dobijeni podaci, posebno kada je o Srbiji reč, ohrabruju u mnogogbrojnim segmentima, što može biti samo podstrek kada je reč o poslovanju domaćih malih i srednjih preduzeća. Iz svega navedenog vidimo da su ona i te kako kadra da odgovore na globalne izazove, pa čak i da postave neke nove poslovne standarde. Payoneer će, kao i do sada, ostati pouzdan partner u njihovom napretku i proširenju poslovanja“, rekao je James Allum, Regionalni viši potpredsednik za Evropu, ispred kompanije Payoneer.

Bez obzira na mnogobrojne izazove u globalnom poslovanju, posebno u poslednje tri godine, srpska mala i srednja preduzeća nastavljaju da posluju dobro. Dokaz za to je i podatak da su srpska MSP ostvarila rast prihoda ostvarenog od izvoza u proseku za 12% u periodu od 2021. do 2023. I dok je godišnja stopa rasta MSP-a u Srbiji 2020. iznosila 3%, predviđanja su da do 2024. taj procenat izađe na 7%. Ovakvi i slični rezultati doneli su Srbiji visoko 3. mesto na listi podindeksa ekspanzije poslovanja, sa zavidnim koeficijentom od 1.54.

Prilikom diverzifikacije ponuda i grupa dobavljača kod malih i srednjih preduzeća, pokazalo se da ispitanici u proseku rade sa 22 dobavljača, u odnosu na 17 dobavljača pre dve godine. Srpska MSP uspela su da povećaju broj dobavljača sa 15, koliko je iznosio za 2020, na 19 za 2022, a očekivanja su da do 2024. broj dobavljača poraste na 26.

Kada je u pitanju procenat domaćih kupaca, MSP iz Srbije ostvarila su koeficijent od 54,7%, što je ispod proseka u odnosu na ispitanike iz drugih zemalja sa liste. Sa druge strane, srpska mala i srednja preduzeća su ostvarili koeficijent od 45,3% prilikom internacionalne trgovine, a samo su Bangladeš i Ukrajina iznad Srbije kada je reč o ovoj vrsti poslovanja. Velike zasluge za ovaj rezultat idu na račun ostvarenog prihoda putem online prodaje, koji iznosi impresivnih  49,8%.

Sa druge strane, kao tri najveća izazova za mala i srednja preduzeća na globalnom nivou navode se sporo vreme platne transakcije (78%), upravljanje deviznim kursevima (77%) i  naknade za transfer (76%). Stoga je napredak u tehnologiji (uključujući platforme za e-trgovinu, digitalne komunikacione alate i platforme za digitalno plaćanje) prepoznat kao jedan od primarnih činilaca za međunarodnu trgovinu.

Poremećaj u globalnom lancu snabdevanja i infrastruktura prekograničnog plaćanja nisu jedini problemi s kojima se susreću srpska MSP. Tako, primera radi, za razliku od dve trećine MSP-a koja se osećaju podržanim od strane svojih vlada, srpski privrednici ukazuju na manjak iste podrške. Ostaje nada da će država u budućnosti posvetiti veću pažnju ovoj grani poslovanja, čime bi MSP u Srbiji dobila dodatni „vetar u leđa“ kojim bi uspostavila jedan permanentan proboj na globalno tržište. 

Celokupan izveštaj za Srbiju možete preuzeti ovde.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik