U Privrednoj komori Srbije (PKS) predstavljen je novi program EU Horizont 2020 za finansiranje istraživanja i inovacija od 2014. do 2020. godine sa budžetom od 80 milijardi evra. Srbija je pristupila Programu kao pridružena članica, prema sporazumu koji je potpisan 1. jula 2014. godine, ali važi retroaktivno od 1. januara, rekao je Viktor Nedović, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja otvarajući u PKS dvodnevnu radionicu na kojoj će se učesnici upoznati sa svim detaljima programa. To znači da naši istraživači i naša mala privreda već učestvuju u programu Horizont 2020, a Ministarstvo je nadležno za njegovo sprovođenje na nacionalnom nivou. Ministarstvo je u dogovoru sa Evropskom komisijom, iniciralo organizaciju radionice kako bi stručnjaci iz EU pomogli našim istraživačima u pojedinom segmentima tog programa, kao što je pisanje predloga projekata, objasnio je Nedović.
U Privrednoj komori Srbije (PKS) predstavljen je novi program EU Horizont 2020 za finansiranje istraživanja i inovacija od 2014. do 2020. godine sa budžetom od 80 milijardi evra.
Srbija je pristupila Programu kao pridružena članica, prema sporazumu koji je potpisan 1. jula 2014. godine, ali važi retroaktivno od 1. januara, rekao je Viktor Nedović, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja otvarajući u PKS dvodnevnu radionicu na kojoj će se učesnici upoznati sa svim detaljima programa. To znači da naši istraživači i naša mala privreda već učestvuju u programu Horizont 2020, a Ministarstvo je nadležno za njegovo sprovođenje na nacionalnom nivou. Ministarstvo je u dogovoru sa Evropskom komisijom, iniciralo organizaciju radionice kako bi stručnjaci iz EU pomogli našim istraživačima u pojedinom segmentima tog programa, kao što je pisanje predloga projekata, objasnio je Nedović.
Promocija programa Horizont 2020 nastaviće se i u drugim mestima Srbije, 21. oktobra u Privrednoj komori Kruševca, a u prvoj polovini novembra u Novom Sadu održaće se "Otvoreni dani istraživačkog centra". EU je u Izveštaju o napretku Srbije nauku ocenila pozitivno, podsetivši da je 6. oktobra otvoreno pregovaračko Poglavlje 25 u Briselu. U rad sastanka bilo je uključeno 60 istraživača i predstavnika nevladnog sektora, putem vebstrima. U decembru će biti novi sastanak, na kojem će srpska strana morati da pripremi odgovore na zadate teme, pa bi naši istraživači trebalo što bolje da se pripreme, naglasio je pomoćnik ministra prosvete.
Dušanka Samardžić, savetnica predsednika PKS istakla je da je cilj radionice u PKS da se naši privrednici upoznaju sa osnovnim komponentama koje nudi novi program Horizont 2020, a nastavak je prethodnog programa FP7 koji je takođe bio namenjen tehnološkim inovacijama. Našim privrednicima ovog puta veliku olakšicu predstavlja, što će se za konkurisanje za sredstva pripremiti u saradnji sa ekspertima iz EU, što će omogućiti da projekti budu lakše odabrani. Sve to treba da doprinese da se kroz znanje i inovacije kreiraju novi proizvodi, koji će podstaći proizvodnju i kreirati nova radna mesta, kazala je Samardžić.
Pravo učešća u "Horizontu 2020" imaju mala i srednja preduzeća, velike kompanije, istraživačke grupe na univerzitetima, instituti, pojedini istraživači, kao i vladine i nevladine organizacije i institucije. Osnovna svrha ovog programa koji obuhvata veliki broj privrednih grana, jeste ubrzanje realizacije ideje "od laboratorije do tržišta".