Ovaj događaj za nas privrednike je vrlo važan jer stičemo nova bogatstva, razmjenjujemo iskustva, a samim tim nam se otvara mogućnost da bolje plasiramo svoje proizvode, kazala je Mira Lazić, direktorica firme "Sana Elvis" Novi Grad, nakon otvaranja konferencije i Sajma preduzetništva žena u Srpskoj.
Kako je rekla, njihovo preduzeće se bavi proizvodnjom intimnog veša, spavaćeg programa, ali imaju i dopunski program, majice i trenerke, a što se tiče plasiranja proizvoda dio ide na tržište BiH, a drugi na tržište Hrvatske. "U našoj firmi 90 odsto zaposlenih su žene", kazala je Lazićeva.
Da je sajam idealna prilika da se razmjenjuju ideje i iskustva, ali i da se nauči dosta toga što se kasnije može primjenjivati i u praksi u svom preduzeću kažu i iz Mesne industrije "Trivas" Prnjavor.
"Jako je bitno da osim promocije svojih proizvoda možemo unaprijediti i znanje, ali i pričati o svim izazovima sa kojima se suočavamo", kazala je Maja Preradović, menadžerka ovog preduzeća.
Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Srpske, kazao je da su žene preduzetnici nova snaga u privredi Srpske.
"Nema sektora privrede u Srpskoj da nema preduzetnica, tako da su žene pokazale da mogu raditi u svim segmentima privrede", rekao je Ćorić.
Dragana Kokot, generalni sekretar Privredne komore Republike Srpske, kazala je da se radi o šestoj konferenciji i trećem Sajmu preduzetništva žena.
"Konferencija je posvećena promociji preduzetništva žena, odnosno privrednim društvima čiji su osnivači žene, one koje su na rukovodećim funkcijama", kazala je Kokotova.
Dodala je da su u fokusu interesovanja proizvodnja i privredna društva, te da su učesnice bile iz regiona Hrvatske i Srbije, ali, kako kaže, i iz cijele BiH.
"Nastojimo iz svih sektora privrede pokazati barem jednu predstavnicu, jedno privredno društvo", kazala je Kokotova.
Dodala je da Privredna komora Srpske nastoji informisati članice o zahtjevima koji sve intenzivnije dolaze iz EU u smislu održivosti poslovanja, odnosno dokazivanja porijekla energije, porijekla repromaterijala i zaštite na radu, rekla je Kokotova, dodajući da su ti zahtjevi bitni ukoliko preduzeća žele izvoziti u zemlje EU.
Prema njenim riječima, na sajmu u Privrednoj komori Republike Srpske učestvuju 23 privredna društva iz oblasti prerade hrane, vinarije, destilerije, predstavnici turizma, zaštite intelektualnih prava i informacionih tehnologija.
Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske, rekao je da je otvoreni Sajam preduzetništva žena u Banjaluci vrlo značajan događaj jer je privreda žila kucavica Srpske.
Šulić je izrazio zadovoljstvo što žene u prethodnim godinama u sve većoj mjeri preuzimaju rukovodeća mjesta u firmama, ali i osnivaju svoja privredna društva.
"Žene su kako stub porodice, tako i stub Republike Srpske", istakao je Šulić.
Naveo je da Ministarstvo privrede i preduzetništva i Vlada Republike Srpske pomažu žene u privredi te da će to i nastaviti raditi.
"Ispred Ministarstva trgovine i turizma možemo reći da su većinski broj zaposlenih upravo žene, a u posljednjih nekoliko godina sve više i više imamo žene i na rukovodećim mjestima", kazao je Šulić.