Nedostatak obrtnih sredstava i potrebnog kapitala, nemogućnost naplate potraživanja, visoki troškovi rada, porezi i takse, kao i nelojalna konkurencija neki su od najznačajnijih problema sa kojima se suočavaju mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori. Predstavnici Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP) saopštili su agenciji Mina- business da su najčešći internih uzroci smrtnosti firmi, prema rezultatima istraživanja sprovedenog prošle godine, nedostatak gotovine i potrebnog kapitala, preveliko ulaganje u osnovna sredstva, loše upravljanje sa kupcima, neistraživanje tržišta i nemogućnost naplate potraživanja. Istraživanje o internim i eksternim uzrocima smrtnosti preduzeća, koje je sprovela DMSP, pokazalo ja da među eksternim administrativnim faktorima najveći uticaj imaju državni i lokalni porezi i takse. Od neadministrativnih ograničenja najveći uticaj imaju nelojalna konkurencija, otežan pristup finansijama i visoki troškovi rada, kazali su predstavnici DMSP.
Nedostatak obrtnih sredstava i potrebnog kapitala, nemogućnost naplate potraživanja, visoki troškovi rada, porezi i takse, kao i nelojalna konkurencija neki su od najznačajnijih problema sa kojima se suočavaju mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori.
Predstavnici Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP) saopštili su agenciji Mina- business da su najčešći internih uzroci smrtnosti firmi, prema rezultatima istraživanja sprovedenog prošle godine, nedostatak gotovine i potrebnog kapitala, preveliko ulaganje u osnovna sredstva, loše upravljanje sa kupcima, neistraživanje tržišta i nemogućnost naplate potraživanja.
Istraživanje o internim i eksternim uzrocima smrtnosti preduzeća, koje je sprovela DMSP, pokazalo ja da među eksternim administrativnim faktorima najveći uticaj imaju državni i lokalni porezi i takse.
"Od neadministrativnih ograničenja najveći uticaj imaju nelojalna konkurencija, otežan pristup finansijama i visoki troškovi rada", kazali su predstavnici DMSP.
Oni su naveli da se otežan pristup fiansijskim sredstvima, usljed visokih kamatnih stopa i zahtjevanog kolaterala kod komercijalnih banaka, posljednjih godina prepoznaje kao najveći problem crnogorskih preduzeća.
"Istovremeno, nedovoljno korišćenje finansija ne zavisi samo od finansijskih institucija, već i od samih preduzeća. Jedan od razloga je i nezadovoljavajući nivo vještina zaposlenih za pripremu projekata i nedovoljna informisanost o dostupnim sredstvim i načinima korišćenja", objasnili su predstavnici DMSP.
Oni su naveli da, u odnosnu na komercijalne banke, Investiciono razvojni fond (IRF) plasira kreditna sredstva preduzecima po povoljnijim uslovima, uz kamatne stope od 3,5 odsto do sedam odsto, rok otplate do deset godina i mogućnost korišćenja grejs perioda do dvije godine.
IRF, kako su dodali, nudi posebne kreditne linije za mlade, žene i početnike u biznisu, kao i oblasti turizma, poljoprivrede, drvoprerade i usluga.
"U ponudi je i linija koja obezbjeđuje trajna obrtna sredstva, kako bi se prevazišla nelikvidnost preduzeća", saopštili su iz DMSP.
Oni su podsjetili da Vlada od 2008. godine sprovodi intenzivne aktivnosti na ukidanju propisa i skraćivanju administrativnih procedura, realizuje reformu lakoće poslovanja u Crnoj Gori i analizira uticaj propisa.
"Do sada realizovane aktivnosti doprinijele su poboljšanju poslovnog ambijenta u smislu pojednostavljanja postojećih i ukidanja nepotrebnih administrativnih postupaka, reformi lakoće poslovanja u dijelu omogućavanja jednošalterskog sistema registracije preduzeća, elektronskog podnošenje prijave za registraciju, reformi biznis licenciranja i uspostavljanja e-registra licenci", kazali su predstavnici DMSP.