Preregistracija ili zatvaranje 70 posto preduzetničkih radnji

Bez autora
Dec 18 2012

Obavezu usklađivanja poslovanja s odredbama novog Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti u RS-u dosad je izvršilo svega 26,77 posto preduzetnika, što znači da bi se preostalih oko 70 posto moglo suočiti sa zatvaranjem radnji, ukoliko ne ispoštuju novi rok od godinu dana. Radi sprječavanja štetnih posljedica po zanatsko-preduzetničku oblast, odnosno privredu RS-a, koje bi nastale u slučaju utvrđivanja prestanka obavljanja djelatnosti po sili zakona za ove preduzetnike, a koji nisu izvršili usklađivanje, u Skupštini RS-a na posljednjoj sjednici usvojene su po hitnom postupku izmjene ovog zakona kojima se produžava rok za usklađivanje poslovanja tih preduzetnika. Novi rok je 31. decembar 2013. godine. Nakon što se došlo do podataka da je manje od jedne trećine preduzetnika uskladilo poslovanje s odredbama ovog zakona u ranije propisanom roku od godinu dana od njegovog stupanja na snagu, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovinskih radnji regije Banja Luka Bogdan Marjanović je prokomentirao stavom da bi, ukoliko ne ispoštuju novi rok, katanac na vrata moglo da stavi oko 20.000 vlasnika radnji, što znači da bi oko 60.000 radnika ostalo bez posla.

Preregistracija ili zatvaranje 70 posto preduzetničkih radnjiObavezu usklađivanja poslovanja s odredbama novog Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti u RS-u dosad je izvršilo svega 26,77 posto preduzetnika, što znači da bi se preostalih oko 70 posto moglo suočiti sa zatvaranjem radnji, ukoliko ne ispoštuju novi rok od godinu dana.

Sprječavanje štetnih posljedica

Radi sprječavanja štetnih posljedica po zanatsko-preduzetničku oblast, odnosno privredu RS-a, koje bi nastale u slučaju utvrđivanja prestanka obavljanja djelatnosti po sili zakona za ove preduzetnike, a koji nisu izvršili usklađivanje, u Skupštini RS-a na posljednjoj sjednici usvojene su po hitnom postupku izmjene ovog zakona kojima se produžava rok za usklađivanje poslovanja tih preduzetnika.

Novi rok je 31. decembar 2013. godine.

Nakon što se došlo do podataka da je manje od jedne trećine preduzetnika uskladilo poslovanje s odredbama ovog zakona u ranije propisanom roku od godinu dana od njegovog stupanja na snagu, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovinskih radnji regije Banja Luka Bogdan Marjanović je prokomentirao stavom da bi, ukoliko ne ispoštuju novi rok, katanac na vrata moglo da stavi oko 20.000 vlasnika radnji, što znači da bi oko 60.000 radnika ostalo bez posla.

U resornom ministarstvu su procijenili da bi brisanje iz registra više od 70 posto preduzetnika u RS-u nesporno dovelo do nesagledivo štetnih posljedica.

Po podacima iz Godišnjeg izvještaja za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost u RS-u za 2011. godinu, obavezu usklađivanja poslovanja ima 24.590 zanatsko‐preduzetničkih radnji.

Radi utvrđivanja stepena usklađivanja poslovanja preduzetnika s ovim zakonom, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS-a obratilo se jedinicama lokalne samouprave za dostavu podataka o broju preduzetnika, koji su obavezni da izvrše usklađivanje poslovanja, kao i broju preduzetnika koji su izvršili usklađivanje poslovanja, zaključno s 1. novembrom 2012. godine.

Nove obaveze i troškovi

Podaci su dostavljeni iz 24 jedinice lokalne samouprave, među kojima su i gradovi s najvećim brojem preduzetnika: Banja Luka, Bijeljina i Prijedor, ali su cifre bile porazne.

Naime, obavezu usklađivanja poslovanja, u navedenim jedinicama lokalne samouprave, imalo je 13.607 preduzetničkih radnji, ali su je ispoštovali vlasnici svega 3.643 firme, odnosno njih 26,77 posto.

Preduzetnici se, s druge strane, žale da novi zakon donosi nove obaveze i troškove, ali ne i pogodnosti za poslovanje.

Po novom zakonu, naziv radnje ostaje isti, s tim da više neće biti prefiksa „samostana trgovinska radnja", već se uvodi novi -samostalni privrednik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik