Prijedor - grad povoljnog poslovnog ambijenta

Bez autora
Feb 08 2015

Iako je prema ocjeni Svjetske banke poslovna klima u BiH među najgorima u regionu, to se ne može potvrditi kada je u pitanju grad Prijedor. Riječ je o lokalnoj zajednici koja je mnogo ranije shvatila da, uprkos ekonomskoj krizi i drugim teškoćama koje prate lokalnu ekonomiju, preduzme niz mjera da poslovno okruženje u ovom gradu učini povoljnim, odnosno privlačnim za investitore. Grad Prijedor je 2013. godine proglašen lokalnom zajednicom koja je najviše učinila na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja i nosilac je sertifikata grada s povoljnim poslovnim okruženjem BFC. Marko Pavić, gradonačelnik Prijedora, istakao je da je Prijedor time još jednom pokazao da se i u vremenu ekonomske, finansijske i moralne krize drži svog programa u kojem se prioritet daje jačanju ekonomije i većem zapošljavanju.

Prijedor - grad povoljnog poslovnog ambijentaIako je prema ocjeni Svjetske banke poslovna klima u BiH među najgorima u regionu, to se ne može potvrditi kada je u pitanju grad Prijedor.

Riječ je o lokalnoj zajednici koja je mnogo ranije shvatila da, uprkos ekonomskoj krizi i drugim teškoćama koje prate lokalnu ekonomiju, preduzme niz mjera da poslovno okruženje u ovom gradu učini povoljnim, odnosno privlačnim za investitore. Grad Prijedor je 2013. godine proglašen lokalnom zajednicom koja je najviše učinila na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja i nosilac je sertifikata grada s povoljnim poslovnim okruženjem BFC.

Marko Pavić, gradonačelnik Prijedora, istakao je da je Prijedor time još jednom pokazao da se i u vremenu ekonomske, finansijske i moralne krize drži svog programa u kojem se prioritet daje jačanju ekonomije i većem zapošljavanju. On je naglasio i da je prva prednost Prijedora to što je multietnički grad, a druga što je u Prijedoru povoljan politički, bezbjednosni, međunacionalni i svaki drugi ambijent, kao i da je prioritet svih aktivnosti lokalne vlasti realizacija tri osnovna cilja: stvaranje ambijenta za privlačenje stranih i domaćih investicija radi otvaranja novih radnih mjesta, nastavak razvoja infrastrukture i unapređenje rada administracije.

"Mi smo našom strategijom razvoja 2014-2024. godine ekonomiju i zapošljavanje stavili u prvi plan i kroz budžet grada izdvajamo značajna sredstva za podsticaje u poljoprivredi i industriji i na taj način nastojimo da zaposlimo što veći broj radnika. Prijedor je jedna od rijetkih i malobrojnih lokalnih zajednica u BiH koja gotovo deceniju nema budžetski deficit, odnosno svake godine ostvaruje budžetski suficit", rekao je Pavić.

On je istakao i da firme s većinskim stranim kapitalom u Prijedoru iz godine u godinu povećavaju broj zaposlenih i obim poslovanja. Najpozitivnija i najvažnija tendencija u Prijedoru jeste smanjenje broja nezaposlenih.

"Prošle godine je bilo mnogo projekata koje je grad i privreda grada Prijedora realizovala i rezultat tih projekata je da se broj nezaposlenih stalno smanjuje i da smo u zadnje tri-četiri godine imali skoro 4.000 ljudi manje na birou. Sa druge strane, raste broj zaposlenih, izvoz se povećava i kod nas je pokrivenost uvoza izvozom 125 odsto. Mi smo radili na projektima, jer samo stvarajući novu vrijednost možemo doći do prevazilaženja teške situacije u kojoj se nalazimo", istakao je Pavić.

Prema njegovim riječima, u Prijedoru se daleko brže može dobiti građevinska dozvola nego u drugim sredinama, a preduzetnička dozvola se dobije isti dan ili najdalje za 24 sata.

"To nije kampanjski, već je programski napravljeno da se tako mora uraditi", istakao je Pavić. On je dodao i da grad privrednicima daje određeni iznos novca za svakog zaposlenog radnika i da je to dalo rezultat. Riječ je o bespovratnim podsticajnim sredstvima koje Gradska uprava Prijedor već petu godinu dodjeljuje u okviru projekata samozapošljavanja, zapošljavanja visokoobrazovanih kadrova, sertifikacije preduzeća i podrške preduzetničke inicijative za žene. Ovaj proces je izuzetno dobro primljen među privrednicima, kao i među onima koji prvi put otvaraju svoja preduzeća, pogone ili zanatske radnje, a ono što je važnije je da je ovo jedan od razloga zašto Prijedor ima trend opadanja nezaposlenosti u odnosu na lokalne zajednice u okruženju.

"Prijedor već opravdava konstataciju o gradu s povoljnim ambijentom za ulaganja i poslovanje, a ima povoljnih investicionih nagovještaja. Dosta stranih investitora se interesuje za ulaganje u naš grad i mi već imamo 11 stranih investitora na našem području i sve te firme pozitivno posluju i sve firme šire svoju proizvodnju i povećavaju broj zaposlenih. To je ujedno i najbolja preporuka za naš grad, da se u njemu isplati ulagati. Pored toga, imamo i dalje investitore koji se interesuju za ulaganje i ja očekujem da će se , u vremenu kada Evropa polako izlazi iz recesije, broj stranih firmi kao interesenata za ulaganje povećati, a već su u toku pregovori s nekoliko austrijskih i drugih firmi", kazao je Pavić.

Najbolji primjer koliko su ove riječi tačne kada su u pitanju napori lokalne vlasti u Prijedoru da povoljnim ambijentom privuku strane investitore je izjava za medije jednog od većih investitora, povratnika u Prijedor. Riječ je o uspješnom biznismenu u Norveškoj, rođenom Kozarčaninu, Jusufu Arifagiću, koji je krajem 2014. godine otvorio uzgojno-selekcijski centar NRF - "Arifagić Investment", za norveško crveno goveče u Trnopolju, kod Prijedora. Najveći centar ovakve vrste u svijetu otvoren je zahvaljujući kreditnoj liniji Ziraat Bank BH iz aprila 2012. godine u iznosu od 100 miliona KM, koji je obezbijeđen s primarnim ciljem jačanja bh. ekonomije, podrške održivom povratku i otvaranju novih radnih mjesta.

"Davno sam odlučio. Ne vraćaš se u prošlost, gledaš samo u budućnost. Da sam gledao u prošlost, ne bih razgovarao s Markom Pavićem, gradonačelnikom Prijedora, a nakon što sam krenuo u ovaj posao s farmom krava tvrdim da, kada je riječ o biznisu i ekonomiji, on će sve uraditi da se stvari ovdje pokrenu. Moram priznati da mi je puno pomogao u vezi s farmom. Ono što sam od njega tražio - dobio sam. Kada sam krenuo u projekat, on je to stavio na glasanje u gradskoj skupštini. Ekonomija kod njega nema nacionalni predznak. On gura ideju da se u Prijedoru svi moraju osjećati isto. Često zajedno prošetamo kroz Kozarac i govorimo o novim projektima. Išao je sa mnom u Norvešku i tražio da se sretne sa bošnjačkom dijasporom i podrži ih u ulaganju u rodni kraj. Sjeo je sa njima za sto i izvinio se za dešavanja u Prijedoru tokom rata. Tada je rekao: 'Mi opštinu moramo voditi preko granice u Evropu, mi nemamo vremena da čekamo na druge'. Zahvaljujući takvoj poslovnoj klimi, sve je veći broj povratnika Bošnjaka koji otvaraju uspješne firme u ovom kraju", istakao je Arifagić. On je naveo da je njegov motiv za ovaj projekat bio da u svom mjestu gdje je rođen, napravi nešto moderno i proevropsko, da ljudima u ovoj zemlji donese mogućnost da dobiju posao. On je dodao i da su za uspješnu i prosperitetnu zemlju isključivo odgovorni njeni građani, te da se ne može očekivati da neko iz evropskih zemalja u BiH napravi dobar ambijent.

"Mi smo ti koji našoj djeci treba da obezbijedimo budućnost i ostavimo im demokratsku i naprednu državu. Svi moramo sarađivati, jer su zemlje regije premale da bi bile konkurentne", poručio je Arifagić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik