U narednih pet godina u Srbiji bi trebalo da se otvori 35.000 firmi, koje će zaposliti oko 180.000 ljudi. To je jedan od najvažnijih ciljeva Strategije za podršku razvoja malih i srednjih preduzeća, koju je nedavno usvojila Vlada Srbije.Ovaj plan predviđa i da se do 2020. godine naša zemlja značajno "popne" na listama konkurentnosti i da se broj MSP koja izvoze svoje proizvode poveća za tri odsto.
U narednih pet godina u Srbiji bi trebalo da se otvori 35.000 firmi, koje će zaposliti oko 180.000 ljudi. To je jedan od najvažnijih ciljeva Strategije za podršku razvoja malih i srednjih preduzeća, koju je nedavno usvojila Vlada Srbije. Ovaj plan predviđa i da se do 2020. godine naša zemlja značajno "popne" na listama konkurentnosti i da se broj MSP koja izvoze svoje proizvode poveća za tri odsto.
Mere koje će nadležni primeniti kako bi to postigli grupisane su u okviru šest stubova Strategije. Radiće na unapređenju poslovnog okruženja i lakšem pristupu izvorima finansiranja, razvoju ljudskih resursa, jačanju održivosti i konkurentosti MSP, unapređenju pristupa novim tržištima i na razvoju i promociji preduzetničkog duha. Jedan od stubova je i podsticanje preduzetništva žena, mladih i socijalnog preduzetništva.
Više od polovine preduzeća u Srbiji koristi sopstvena sredstva kao najznačajniji izvor finansiranja, a za većinu su bankarski krediti, čija je cena previsoka, jedini spoljni izvori finansiranja.
- Mere će biti usmerene i na to da se državna podrška finansiranju MSP učini efikasnijom - navode u Ministarstvu privrede.
- Potrebno je raditi na podizanju svesti i pripremi preduzetnika za veće korišćenje alternativnih izvora finansiranja i ohrabriti ih da koriste finansijske instrumente raspoložive kroz programe EU.
Velika pažnja u narednom periodu će biti posvećena i jačanju veza između preduzetnika i velikih kompanija.
- Potrebno je uložiti napore da velike firme, izvoznici, uspostave saradnju sa domaćim MSP, kojima sa druge strane treba pružiti podršku u razumevanju zahteva velikih preduzeća i povećanju vidljivosti na tržištu kao potencijalnim dobavljačima - navode u Ministarstvu privrede.
- Neophodno je i podsticanje udruživanja preduzetnika, jer oni za samostalan nastup na velikim tržištima često nemaju dovoljno sopstvenih kapaciteta. Podsticanje razvoja klastera, kao i saradnja između njih je jedan od načina ukrupnjavanja efekata poslovanja MSP i produžavanja lanaca snabdevanja. Time bi se povećao i broj transakcija i prelivanje efekata razvoja ukupne privrede na MSP.
Iskustva razvijenih ekonomija ukazuju da je razvoj franšizinga jedan od efikasnih instrumenata podsticaja razvoja MSP. Preduzetnici u Srbiji nisu, međutim, prepoznali franšizing kao jedan od uspešnijih modela samozapošljavanja. U cilju modernizacije poslovanja i podizanja konkurentnosti privrede potrebno je preduzeti mere na podizanju svesti o značaju franšizinga i olakšati pristup MSPP davaocima franšize.
U Strategiji je navedeno i da je neophodno usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama privrede i uvođenje obrazovanja za preduzetništvo u cilju razvoja preduzetničkog duha kod mladih. U cilju jačanja održivosti i konkurentnosti MSP predviđene su mere koje se odnose na unapređenje rada institucija koje pružaju podršku preduzetništvu, razvoj poslovne infrastrukture i jačanje inovativnosti.
Najviše je malih
Posmatrano po veličini u strukturi sektora MSP najbrojnija su mikropreduzeća i preduzetnici, koji učestvuju sa 96,3 odsto u ukupnom broju - navode u Ministarstvu privrede.
- Relativno nizak prosečan broj od 2,4 zaposlena po privrednom subjektu ukazuje na jednu od ključnih slabosti sektora MSP u odnosu na države članice EU, gde taj prosek iznosi 4,2. Prosečne vrednosti drugih pokazatelja poslovanja iskazanih po zaposlenom takođe su značajno niži u odnosu na prosek EU, što sve ukazuje na preveliku usitnjenost i slabu konkurentnost MSP u Srbiji.
Preduzetništvo i za osnovce
Neophodno je da se preduzetničko obrazovanje uvede kroz sadržaje nastavnih predmeta u okviru osnovnog, kao i kroz posebne predmete u okviru srednjeg i visokog obrazovanja - smatraju u Ministarstvu privrede. - Nastavnici imaju ključnu ulogu u razvoju preduzetničkog duha kod mladih, jer oni ne treba samo da im prenesu klasična znanja u ovoj oblasti, već da kroz praktičan rad razviju kod učenika sposobnost da razmišljaju i rade na kreativan i inovativan način.