Inovacija je ključni pokretač evropske konkurentnosti i rasta, međutim, mlada i inovativna MSP suočavaju se sa velikim problemima u pokušajima da se pozicioniraju na tržištu i/ili da unaprede poslovanje, pre svega zbog nedostatka finansija. S druge strane, ona su obično u nepovoljnom položaju kada je reč o privlačenju eksternog finansiranja, jer obično ne mogu da ispune zahteve finansijskih posrednika i banaka, pa se ne tako retko dešava da zapadnu u ozbiljne poteškoće koje mogu dovesti i do prestanka njihovog poslovanja, a da pri tome imaju vrlo vredne resurse u pogledu nematerijalnih dobara. Projekat Evlia ima za cilj razvoj jedinstvene metodologije za vrednovanje nematerijalnih sredstava privrednih subjekata i/ili organizacija radi dobijanja materijalnih sredstava od strane finansijskih institucija i povećanja vrednosti organizacije, što je uočeno kao potreba ne samo u našoj zemlji ili regionu, već i u mnogim zemljama članicama EU.
Inovacija je ključni pokretač evropske konkurentnosti i rasta, međutim, mlada i inovativna MSP suočavaju se sa velikim problemima u pokušajima da se pozicioniraju na tržištu i/ili da unaprede poslovanje, pre svega zbog nedostatka finansija.
S druge strane, ona su obično u nepovoljnom položaju kada je reč o privlačenju eksternog finansiranja, jer obično ne mogu da ispune zahteve finansijskih posrednika i banaka, pa se ne tako retko dešava da zapadnu u ozbiljne poteškoće koje mogu dovesti i do prestanka njihovog poslovanja, a da pri tome imaju vrlo vredne resurse u pogledu nematerijalnih dobara.
Projekat Evlia ima za cilj razvoj jedinstvene metodologije za vrednovanje nematerijalnih sredstava privrednih subjekata i/ili organizacija radi dobijanja materijalnih sredstava od strane finansijskih institucija i povećanja vrednosti organizacije, što je uočeno kao potreba ne samo u našoj zemlji ili regionu, već i u mnogim zemljama članicama EU.
Na taj način bi se razvilo i unapredilo okruženje za inovativni MSP i preduzetnički sektor.
Tokom sprovođenja projekta, partneri će testirati efikasnost ustanovljene metodologije na određenom broju inovativnih malih i srednjih preduzeća, uz uključenost finansijskih posrednika.
Strateški partneri na projektu su: kreatori politika, nacionalne institucije za standarde i intelektualnu svojinu, poslovne organizacije koje se bave procenom vrednosti intelektualne svojine, akademske institucije i naučno-istraživački instituti, privatni, javni i alternativni finansijski posrednici. Pridruženi partner u projektu je Zavod za intelektualnu svojinu Srbije.
Uvažavajući značaj koji ova tema ima za unapređenje poslovnog ambijenta, Privredna komora Beograda je održala prezentaciju projekta Evlia, 18. juna 2013. godine i sa ciljem formiranja radne grupe koja će se uključiti u realizaciju ovog projekta.
Pored predstavljanje važnog projekta za privredu Srbije, značaj vrednovanja nematerijalne imovine i aktuelnu situaciju na tržištu predstavili su predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu, Ekonomskog Instituta, Fakulteta organizacionih nauka, Inovacioni Centar Tehnološko-metalurškog fakulteta i srpske inventivna grupe – SIG.
Prezentaciji projekta Evlia su prisustvovali predstavnici velikog broja institucija kao što su Ministarstvo finansija i privrede - Sektor za razvoj preduzetništva i konkurentnost, Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj - Sektor za tehnološki razvoj, transfer tehnologija i inovacioni sistem, Ministarstvo pravde i državne uprave, Savez pronalazača Srbije, Univerzitet Kragujevac - Fakultet za hotelijerstvo i turizam, Centar za promociju nauke, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije a.d, Tehnološko-metalurškog fakulteta (IC TMF) - Inovacioni centar, Institut za ratarstvo i povrtarstvo - Novi Sad, Fond za razvoj, Srpska Akademija inovacionih nauka kao i drugih institucija i pripadnika sektora malih i srednjih preduzeća.
Prepoznavši značaj koji ova tema ima za unapređenje poslovnog ambijenta, veliki broj učesnika je izrazio želju da učestvuje u radu Radne grupe projekta Evlia.
Svi zainteresovani koji mogu da doprinesu radu projekta mogu da se priključe radu Radne grupe projekta Evlia. Kontakt telefon je 011/2641-355, lokal 180 ili putem e-mail-a: aleksandra@kombeg.org.rs (kontakt osoba: Aleksandra Inić, menadžer projekta Evlia).
Dodatni podaci o projektu dostupni su ovde.