Vlada u cilju smanjenja trgovinskog deficita radi na afirmaciji preduzetništva, a u toku je implementacija projekta razvoja biznis zona u manje razvijenim opštinama u okviru kojih će se podstaći razvoj privatnog biznisa, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije. Predstavnici Ministarstva su kazali agenciji Mina-biznis da se akcenat stavlja na pružanje podrške privatnom biznisu, naročito malim i srednjim preduzećima, kao idealnom modelu funkcionisanja crnogorske privrede. U toku je implementacija projekta razvoja biznis zona u manje razvijenim opštinama Crne Gore u okviru kojih će se podstaći razvoj mikro i malih preduzeća. U okviru tih zona, za investitore je omogućen set administrativnih i poreskih olakšica, rekli su iz Ministarstva. Sa opštinama se, kako su dodali, razmatraju potencijalni kapaciteti, koji bi investitorima omogućili promociju poželjnih grana privrede i veće zapošljavanje građana, podsticanje ulaganja, kao i industrijsko povezivanje. Takođe, ugovorima o slobodnoj trgovini omogućava se plasman crnogorskih proizvoda na mnogo šire tržište od Crne Gore.
Vlada u cilju smanjenja trgovinskog deficita radi na afirmaciji preduzetništva, a u toku je implementacija projekta razvoja biznis zona u manje razvijenim opštinama u okviru kojih će se podstaći razvoj privatnog biznisa, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Predstavnici Ministarstva su kazali agenciji Mina-biznis da se akcenat stavlja na pružanje podrške privatnom biznisu, naročito malim i srednjim preduzećima, kao idealnom modelu funkcionisanja crnogorske privrede.
- U toku je implementacija projekta razvoja biznis zona u manje razvijenim opštinama Crne Gore u okviru kojih će se podstaći razvoj mikro i malih preduzeća. U okviru tih zona, za investitore je omogućen set administrativnih i poreskih olakšica – rekli su iz Ministarstva.
Sa opštinama se, kako su dodali, razmatraju potencijalni kapaciteti, koji bi investitorima omogućili promociju poželjnih grana privrede i veće zapošljavanje građana, podsticanje ulaganja, kao i industrijsko povezivanje. Takođe, ugovorima o slobodnoj trgovini omogućava se plasman crnogorskih proizvoda na mnogo šire tržište od Crne Gore.
-Problem trgovinskog deficita moguće je riješiti podsticanjem razvoja preduzetništva, kao i dodatnim podsticajem proizvodnje za koju postoje neiskorišćeni resursi – smatraju u Ministarstvu.
Shodno preporukama EU, preduzetništvo će od naredne školske godine biti obavezan predmet u svim razredima srednje i višim razredima osnovne škole.
Iz Ministarstva su podsjetili da se implementiraju strategije razvoja malih i srednjih preduzeća od 2011. do naredne godine i podsticanja konkurentnosti na mikronivou za isti period. Takođe, u toku je priprema strategija za razvoj ženskog preduzetništva i za cjeloživotno preduzetničko učenje od ove do 2018. godine.
- Kada su u pitanju veliki investicioni projekti, trebalo bi naglasiti nedovoljno iskorišćeni hidropotencijal, s obzirom na to da ga Crna Gora koristi samo 20 odsto. Nakon sprovođenja planiranih investicija u ovoj oblasti, kao i završetkom izgradnje interkonektivnog podvodnog kabla između Crne Gore i Italije, zemlja će postati regionalno energetsko čvorište i veliki izvoznik električne energije- rekli su iz Ministarstva.
U Crnoj Gori je počela realizacija projekata vrijednih oko tri milijarde eura, koji podrazumijevaju otvaranje više od deset hiljada radnih mjesta. Planom privatizacije je predviđena valorizacija planinskog turizma, investicije u energetiku, gasifikacija, kao i izgradnja autoputa Bar-Boljare.
Na pitanje zašto Crna Gora uvozi oko 20 miliona eura vode, a ima sasvim dovoljno tog proizvoda u državi, u Ministarstvu smatraju da razloge za takvu situaciju treba tražiti u zahtjevima tržišta i kapacitetima domaće proizvodnje.
Prema njihovim riječima, poznato je da se već odavno fokus sa proizvodnje prenio na plasman proizvoda. Tržišni nastup je veoma bitan, tako da odgovor na to pitanje prije svega treba tražiti u konkurentnosti domaćeg proizvoda, marketinškom nastupu i kapacitetu zadovoljavanja potreba tržišta u datom momentu.