Vlada FBiH još jednom je dala saglasnost da započne novi, peti pokušaj registracije Krivaje 1884 u Zenici, čiji bi suvlasnici bili braća Mujanović iz Zavidovića s firmom Ferimpex i Vlada FBiH s državnom Krivajom. Nakon tri neuspješna pokušaja i obaranja registracije na Općinskom i Kantonalnom sudu Zenica, registracija preduzeća uskraćena je i u Tuzli. Razlog za neregistraciju bili su aktivni procesi i pravosnažne presude kojima su najmanje 172 radnika tražila naplatu potraživanja po kolektivnim ugovorima. Te presude bile su pravosnažne, ali ne i izvršene, pa su bile razlog blokiranja svih osam računa državne Krivaje. S druge strane, prema važećim zakonima u FBiH, firma u kojoj je započet stečaj ne može biti osnivač druge firme, pa nije ni bilo moguće registrirati mješovitu državno-privatnu Krivaju 1884. Prema informacijama, svi problemi sada su otklonjeni, radnici su se pismeno obavezali na povlačenje zahtjeva, a Vlada FBiH intervenirala je kod Porezne uprave, koja je bila jedan od kočničara. Ako se ne pojavi nova grupa radnika, Krivaja 1884 mogla bi biti registrirana do sredine jula, a onda teče rok od 30 dana u kojem bilo ko može podnijeti žalbu na registraciju. Ipak, to znači još mjesec rada u nadi da će peti pokušaj biti uspješan.
Vlada FBiH još jednom je dala saglasnost da započne novi, peti pokušaj registracije Krivaje 1884 u Zenici, čiji bi suvlasnici bili braća Mujanović iz Zavidovića s firmom Ferimpex i Vlada FBiH s državnom Krivajom.
Blokiranje računa
Nakon tri neuspješna pokušaja i obaranja registracije na Općinskom i Kantonalnom sudu Zenica, registracija preduzeća uskraćena je i u Tuzli. Kako nam je navedeno u odgovorima iz ovih sudova, razlog za neregistraciju bili su aktivni procesi i pravosnažne presude kojima su najmanje 172 radnika tražila naplatu potraživanja po kolektivnim ugovorima. Te presude bile su pravosnažne, ali ne i izvršene, pa su bile razlog blokiranja svih osam računa državne Krivaje.
S druge strane, prema važećim zakonima u FBiH, firma u kojoj je započet stečaj ne može biti osnivač druge firme, pa nije ni bilo moguće registrirati mješovitu državno-privatnu Krivaju 1884.
- Prema informacijama, svi problemi sada su otklonjeni, radnici su se pismeno obavezali na povlačenje zahtjeva, a Vlada FBiH intervenirala je kod Porezne uprave, koja je bila jedan od kočničara. Ako se ne pojavi nova grupa radnika, Krivaja 1884 mogla bi biti registrirana do sredine jula, a onda teče rok od 30 dana u kojem bilo ko može podnijeti žalbu na registraciju. Ipak, to znači još mjesec rada u nadi da će peti pokušaj biti uspješan - kaže naš sagovornik iz zeničkog suda.
Produženje roka
Mirsad Buljubašić, član Radne grupe za spas Krivaje i predstavnik grupe od 172 radnika koja su podnijela prošli zahtjev za stečaj, kaže da će od Federalne vlade tražiti produženje roka u kojem će im biti isplaćena 3,2 miliona KM.
- Vlada uvijek načelno da saglasnost, a na terenu nas dočeka drugačije stanje. Najnoviji primjer je da je Vlada prebacila novac na račun suda u Zavidovićima, uz klauzulu da, ako Krivaja 1884 ne bude registrirana u roku od 60 dana, novac bude povučen u budžet. Ne našom krivicom, jer smo se odrekli tužbe i stečaja, registracija je još u proceduri - kaže Buljubašić.
Izgubljeno 180.000 maraka
Nisu svi ostali zatečeni odlukom suda da ne registrira Krivaju 1884. Za pet radnica koje su insistirale na uplaćivanju novca prije nego što potpišu saglasnost, 180.000 KM osigurala su braća Mujanović, smatrajući da će ubrzo naplatiti taj novac, nakon što ga odblokira Vlada FBiH. Krivaja 1884 nije registrirana, Vlada još ne da novac s računa suda, a Mujanovići su, osim milionske investicije, ostali i bez pozajmljenih 180.000 KM.