Srbija zainteresovana za iskustva Nemačke u oblasti malih i srednjih preduzeća

Bez autora
Jul 03 2013

Ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Verica Kalanović razgovarala je danas sa ministrom za savezne, evropske i međunarodne poslove pokrajine Baden-Virtemberg Peterom Fridrihom o jačanju ekonomske saradnje između Srbije i ove nemačke pokrajine. Srbija je veoma zainteresovana za iskustva ove nemačke pokrajine, posebno u oblasti malih i srednjih preduzeća, imajući u vidu da ovaj sektor čini 98 posto ukupne privrede Baden-Virtemberga. Za nas su veoma značajna znanja Nemačke u razvoju omladinskog i ženskog preduzetništva. Takođe, iskustva u razvoju klastera, edukativnih centara za transfer znanja, kao i dualni sistem obrazovanja, predstavljaju posebno značajnu oblast u kojoj je nemačka strana postigla izuzetne rezultate.

Srbija zainteresovana za iskustva Nemačke u oblasti malih i srednjih preduzećaMinistar regionalnog razvoja i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Verica Kalanović razgovarala je danas sa ministrom za savezne, evropske i međunarodne poslove pokrajine Baden-Virtemberg Peterom Fridrihom o jačanju ekonomske saradnje između Srbije i ove nemačke pokrajine.

Kalanović je navela da je Srbija veoma zainteresovana za iskustva ove nemačke pokrajine, posebno u oblasti malih i srednjih preduzeća, imajući u vidu da ovaj sektor čini 98 posto ukupne privrede Baden-Virtemberga.

Ona je istakla da su za nas veoma značajna znanja Nemačke u razvoju omladinskog i ženskog preduzetništva.

Takođe, Kalanović je napomenula da iskustva u razvoju klastera, edukativnih centara za transfer znanja, kao i dualni sistem obrazovanja, predstavljaju posebno značajnu oblast u kojoj je nemačka strana postigla izuzetne rezultate.

Srbija bi bila zahvalna ako bismo u ovim oblastima dobili podršku jer treba učiti od najboljih, saopštila je ona.

Fridrih je iskazao spremnost nemačke strane da pomogne Srbiji prenošenjem iskustava u oblasti prekogranične i regionalne saradnje, kao i rada lokalnih samouprava.

On je naglasio i da je u EU prisutan trend jačanja regionalizacije i principa supsidijarnosti.

Fridrih, koji je ujedno i specijalni izaslanik pokrajine Baden-Virtemberg za Dunavsku strategiju, naveo je da u podunavskom regionu leži veliki potencijal i da u budućnosti treba intenzivirati saradnju zemalja Dunavskog sliva.

Kalanović je takođe istakla da Dunavska regija zauzima značajno mesto u Nacionalnom planu regionalnog razvoja Republike Srbije, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja ove godine u Skupštini Srbije.

Projekti koji se realizuju u okviru ove strategije odnose se na unapređenje saobraćajne infrastrukture, podsticanje razvoja održivih izvora energije, zaštitu životne sredine i vodotoka Dunava, ali i podršku konkurentnosti preduzeća i unapređenje ljudskih kapaciteta.

Baden-Virtemberg je treća po veličini nemačka pokrajina u kojoj živi približno 11 miliona stanovnika.

Ova pokrajina predstavlja sedište nekih od najvećih svetskih kompanija kao što su „Porše“, „Boš“ i „DM“ i danas je vodeći privredni region Evrope u kome je sektor malih i srednjih preduzeća veoma razvijen.

Zbog dobre poslovne klime Baden-Virtemberg beleži stalan porast broja stanovnika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik