Preduzetnički potencijal žena u Crnoj Gori slabo je iskorišćen, što bi trebalo da se promijeni donošenjem strategije razvoja ženskog preduzetništva. To je kazao direktor Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP), Aleksandar Pavićević. On je na okruglom stolu Žensko preduzetništvo – ekonomski potencijali budućnosti kazao da bi se stvaranje pozitivne klime za razvoj ženskog preduzetništva pozitivno odrazilo na ukupnu ekonomiju. Strategija razvoja ženskog preduzetništva trebalo bi da doprinese boljem razumijevanju njegovog potencijala, uloge i značaja, naročito sa aspekta podrške daljem razvoju malih i srednjih preduzeća, otvaranju novih radnih mjesta, jačanju konkurentnosti i napretku društva uopšte, rekao je Pavićević na okruglom stolu koji je organizovala DMSP.
Preduzetnički potencijal žena u Crnoj Gori slabo je iskorišćen, što bi trebalo da se promijeni donošenjem strategije razvoja ženskog preduzetništva. To je kazao direktor Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP), Aleksandar Pavićević.
On je na okruglom stolu Žensko preduzetništvo – ekonomski potencijali budućnosti kazao da bi se stvaranje pozitivne klime za razvoj ženskog preduzetništva pozitivno odrazilo na ukupnu ekonomiju.
- Strategija razvoja ženskog preduzetništva trebalo bi da doprinese boljem razumijevanju njegovog potencijala, uloge i značaja, naročito sa aspekta podrške daljem razvoju malih i srednjih preduzeća, otvaranju novih radnih mjesta, jačanju konkurentnosti i napretku društva uopšte – rekao je Pavićević na okruglom stolu koji je organizovala DMSP.
Strategiju razvoja ženskog preduzetništva bi, prema Programu rada Vlade za ovu godinu, trebalo da uradi DMSP u saradnji sa Ministarstvom ekonomije i uz podršku Regionalne kancelarije za jednakost polova (GTF) iz Zagreba.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Osjeku, Slavica Singer smatra da bi Crna Gora u ovoj oblasti trebalo da preduzme konkretne mjere, jer su žene preduzetnice generator ekonomskog napretka.
- Preduzetnički aktivne žene su generator napretka i razvoja ekonomije – rekla je Singer koja je konsultant na izradi buduće strategije razvoja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori.
Ona je, na okruglom stolu predstavila proces kreiranja Strategije u Hrvatskoj i navela da su žene u Crnoj Gori, kao i u Hrvatskoj, u većoj mjeri nezaposlene, odnosno dugotrajno nezaposlene i da postoji određena diskriminacija kada je riječ o visini zarada.
Primjer toga je, kako je dodala, činjenica da muškarci, koji rade u takozvanim ženskim djelatnostima poput socijalnog staranja, imaju veće zarade od žena. Isto važi i za takozvane muške djelatnosti, poput građevinarstva.