Svako treće preduzeće zatvoreno u poslednje tri godine propalo je zbog toga što je vlasnik morao da plati državi PDV pre nego što naplati posao. U situaciji kada su prosečni rokovi plaćanja bili duži od četiri meseca nekadašnja preduzeća plaćala su državi 8 ili 18 odsto poreza na dodatu vrednost unapred, iako su još mesecima čekala na naplatu posla. U anketi koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije 34,5 odsto privrednika koji su bili prinuđeni da zatvore firme kao razlog za to navelo je plaćanje PDV-a unapred. To bi značilo da je u period od 2008. do kraja 2010. više od 13.000 preduzeća zatvoreno zbog ovakve primene Zakona i plaćanje poreza unapred za ono što najčešće nije bilo naplaćeno. Ta cifra pomnožena sa brojem prosečno zaposlenih u preduzećima (nešto više od osam) dovela bi do toga da je naplata PDV-a ostavila bez posla više od 106.600 osoba u privatnom sektoru. Unija poslodavaca Srbije zbog toga insistira da se promeni Zakon o PDV i da se porez naplaćuje u trenutku realizacije posla ili maksimalno do tri dana od dana naplate.
Svako treće preduzeće zatvoreno u poslednje tri godine propalo je zbog toga što je vlasnik morao da plati državi PDV pre nego što naplati posao, kažu u Uniji poslodavaca Srbije.
„U situaciji kada su prosečni rokovi plaćanja bili duži od četiri meseca nekadašnja preduzeća plaćala su državi 8 ili 18 odsto poreza na dodatu vrednost unapred, iako su još mesecima čekala na naplatu posla“, kaže portparol Unije Dragoljub Rajić.
U anketi koju je sprovela Unija 34,5 odsto privrednika koji su bili prinuđeni da zatvore firme kao razlog za to navelo je plaćanje PDV-a unapred.
„To bi značilo da je u period od 2008. do kraja 2010. više od 13.000 preduzeća zatvoreno zbog ovakve primene Zakona i plaćanje poreza unapred za ono što najčešće nije bilo naplaćeno“, naglašava Rajić. Ta cifra pomnožena sa brojem prosečno zaposlenih u preduzećima (nešto više od osam) dovela bi do toga da je naplata PDV-a ostavila bez posla više od 106.600 osoba u privatnom sektoru. Unija poslodavaca Srbije zbog toga, napominje Rajić, insistira da se promeni Zakon o PDV i da se porez naplaćuje u trenutku realizacije posla ili maksimalno do tri dana od dana naplate.
U Uniji poslodavaca Srbije upozoravaju javnost, a posebno Vladu, da zakonsko ograničavanje rokova plaćanja koje se najavljuje mora da sadrži jasne krivične sankcije, ali i da bi eventualni predlog donet bez konsultacija sa privredom mogao da dovede do toga da on ostane samo „mrtvo slovo na papiru“.
„Ako se to ne uradi onda će biti doveden u pitanje i opstanak 100.000 do 150.000 radnih mesta koja trenutno zbog ovakvog zakona vise u vazduhu“, napominje Rajić. On kaže da Vlada i premijer koji su mogli da se zaduže sa milijardu evra svakako moraju da ima rešenje za ovakav jedan problem.