Prvi put je zabeleženo da je tokom jedne godine broj brisanih preduzetničkih radnji veći od broja novoosnovanih. Tako je lane registrovano 35.299 novih, a iz registra obrisano 37.168 postojećih radnji. Kod preduzeća, broj brisanih je tri puta veći nego što je uobičajeno, dok je broj novoosnovanih firmi u 2010. pao ispod 10.000. Tokom cele prošle godine, iz Registra je obrisano ukupno 9.375 preduzeća. Međutim, za to postoji logično objašnjenje, pošto su 5.974 firme izbrisane po osnovu automatskog stečaja. Naime, Zakon o stečaju nalaže da se nad firmama koje su u blokadi više od godinu dana sprovodi automatski stečaj, a Agencija ih iz registra briše po osnovu rešenja suda. Konačno je počela da se raščišćava situacija u ovoj oblasti. Registrovano je 110.000 privrednih društava i 224.500 preduzetnika. Međutim, realnu srpsku ekonomiju čini tek polovina njih. Naime, podaci iz završnih godišnjih računa za 2009. pokazuju da oko 23.000 preduzeća nema niti jednog zaposlenog, a da oko 20.000 njih ima samo jednog zaposlenog radnika.
Prvi put je zabeleženo da je tokom jedne godine broj brisanih preduzetničkih radnji veći od broja novoosnovanih - kaže Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registre, i ocenjuje trenutno stanje domaće ekonomije iz perspektive podataka kojima raspolaže Agencija.
- Tako je lane registrovano 35.299 novih, a iz registra obrisano 37.168 postojećih radnji. Kod preduzeća, broj brisanih je tri puta veći nego što je uobičajeno, dok je broj novoosnovanih firmi u 2010. pao ispod 10.000.
* Zašto je toliko preduzeća brisano iz registra privrednih društava?
- Tokom cele prošle godine, iz Registra je obrisano ukupno 9.375 preduzeća. Međutim, za to postoji logično objašnjenje, pošto su 5.974 firme izbrisane po osnovu automatskog stečaja. Naime, Zakon o stečaju nalaže da se nad firmama koje su u blokadi više od godinu dana sprovodi automatski stečaj, a Agencija ih iz registra briše po osnovu rešenja suda. Konačno je počela da se raščišćava situacija u ovoj oblasti.
* Koliko, zapravo, preduzeća posluje u Srbiji?
- Registrovano je 110.000 privrednih društava i 224.500 preduzetnika. Međutim, realnu srpsku ekonomiju čini tek polovina njih. Naime, podaci iz završnih godišnjih računa za 2009. pokazuju da oko 23.000 preduzeća nema niti jednog zaposlenog, a da oko 20.000 njih ima samo jednog zaposlenog radnika. Tako privredu s realnim kapitalom i potencijalom čini oko 70.000 firmi i oko 22.000 preduzetničkih radnji koje su u obavezi da podnose finansijski izveštaj. Takođe, prisutan je stalni pad broja zaposlenih u sektoru malih i srednjih preduzeća, a cela privreda posluje s gubitkom od blizu milijarde evra.
* Hoće li se proces registracije još ubrzati?
- U ovoj godini Agenciju očekuje integrisanje sistema između više institucija, što će omogućiti trenutno dobijanje i dodeljivanje poreskog identifikacionog broja, što u sadašnjem postupku traje 48 sati.
* Hoće li to da poveća mogućnosti eventualne zloupotrebe?
- Firma ne postaje fantomska registracijom nego svojim delovanjem. Mi već uveliko, na nedeljnom nivou, razmenjujemo podatke na nivou Agencija - Poreska uprava - MUP, a analize su pokazale da je najveći nivo pranja novca bio pre formiranja Agencije za privredne registre. Prostor za zloupotrebu se sužava što se više povećava razmena podataka i integrišu baze. Inače, pranje novca je međunarodni problem. Postoje procene da se oko pet odsto BDP najrazvijenijih ekonomija stvara upravo u zoni sive i crne ekonomije.
* Uskoro bi trebalo da zaživi i registar mera i podsticaja regionalnog razvoja?
- Od 1. februara trebalo bi, na jednom mestu, da budu objedinjeni podaci o svim davanjima iz 11 državnih izvora ka krajnjim korisnicima, bilo da su u pitanju subvencije, investicije u infrastrukturu, startap krediti, donacije... Reč je o zbirnom prikazu po opštinama, odobrenom iznosu kredita, izvoru sredstava, broju novozaposlenih... Kroz ovaj registar pratiće se realizacija projekata i regionalni razvoj.