Broj novoosnovanih firmi u BiH u posljednje tri godine je prepolovljen, pokazuju podaci kompanije New Market Consalting iz Sarajeva. Uzroci za to su zasićenost tržišta, utjecaj ekonomske krize, kao i pad ekonomske moći pojedinaca koji bi se odvažili na pokretanje biznisa u BiH. U analizi koju je ova kompanija pripremila za poslovni portal Kapital.ba navodi se da je primjetan konstantan pad u osnivanju novih firmi u BiH. Poslije 2007. godine registrirano je 15.140 novoosnovanih firmi, godinu kasnije evidentirano ih je 14.596, u 2009. godini bilo je 12.050 preduzeća, da bi u prvih deset meseci ove godine bilo registrirano tek 8.616 novih pravnih subjekata. Ako se za kvalifikaciju pravni subjekt uzme svaka firma koja je uredno dobila ID/JIB broj, u Federaciji BiH se nalaze 84.633 firme, u Republici Srpskoj 56.089, a u distriktu Brčko 4.527 firmi. U Federaciji BiH ima 21.078 društava s ograničenom odgovornošću, u RS-u 9.704, a Brčkom ih je 1.266.
Broj novoosnovanih firmi u BiH u posljednje tri godine je prepolovljen, pokazuju podaci kompanije New Market Consalting iz Sarajeva.
Uzroci za to su zasićenost tržišta, utjecaj ekonomske krize, kao i pad ekonomske moći pojedinaca koji bi se odvažili na pokretanje biznisa u BiH. U analizi koju je ova kompanija pripremila za poslovni portal Kapital.ba navodi se da je primjetan konstantan pad u osnivanju novih firmi u BiH.
Poslije 2007. godine registrirano je 15.140 novoosnovanih firmi, godinu kasnije evidentirano ih je 14.596, u 2009. godini bilo je 12.050 preduzeća, da bi u prvih deset meseci ove godine bilo registrirano tek 8.616 novih pravnih subjekata. Ako se za kvalifikaciju pravni subjekt uzme svaka firma koja je uredno dobila ID/JIB broj, u Federaciji BiH se nalaze 84.633 firme, u Republici Srpskoj 56.089, a u distriktu Brčko 4.527 firmi. U Federaciji BiH ima 21.078 društava s ograničenom odgovornošću, u RS-u 9.704, a Brčkom ih je 1.266.
Rigorozne banke
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS-a Saša Grabovac kaže da je sigurno da je na ovaj podatak utjecala ekonomska kriza kroz smanjenje prihoda i dobiti preduzeća, manju potrošnju i tražnju na tržištu, čime je i prostor za otvaranje novih firmi sužen.
- Sa druge strane, strane banke su uvele rigorozne uslove za finansiranje, pogotovo novih poslovnih projekata, tako da je to još jedan razlog zbog kojeg je teže pokrenuti biznis u BiH, rekao je on.
Smatra da je razlog za smanjenje broja novoosnovanih firmi, prije svega, loša poslovna klima u BiH, koja podrazumijeva pravni okvir, realizaciju prava i obaveza kroz institucije države, od registracije, preko preregistracije, do dobijanja raznih dozvola.
- Tako ljudi koji su pokrenuli biznis u proteklom periodu uglavnom imaju negativno iskustvo koje dijele sa svojim poslovnim partnerima, potencijalnim preduzetnicima, što ih dodatno obeshrabruje, kazao je Grabovac.
On upozorava i na mnogobrojne loše rejtinge BiH u vezi s poslovanjem u raznim međunarodnim publikacijama, gdje se BiH svrstava uglavnom na dno tih ljestvica, pa čak i ako se uzmu u obzir samo zemlje iz našeg okruženja.