Promjene na tržištu rada osjete i u Istri gdje je obrtništvo u porastu. Godišnje broj obrta raste za otprilike 8%, sveukupno ih je 10.400 - što je najviše u odnosu na broj stanovnika u cijeloj zemlji.
Zašto se poduzetnici odlučuju za otvaranje obrta i koje pogodnosti im to donosi, provjerila ekipa HTV-a.
Čišćenje apartmana i nakon ljetne sezone. U ovom servisu stalno je zaposleno 6 osoba, a tijekom ljeta radi ih 16.
- Uspjelo se posložiti da imamo poslova i kroz zimu, da li čišćenje stubišta, ureda, raznih trgovina, bilo je i kafića itd. Imamo apartmane koji posluju tijekom cijele godine, tako da konstantno zapošljavamo, radimo i širimo se, kaže Damir Bubić, vlasnik obrta za čišćenje.
Najčešće se otvaraju djelatnosti vezane za čišćenje
Posljednjih se godina u Istri najčešće otvaraju djelatnosti vezane za čišćenje, te uslužne.
Ključni su i poticaji koji gradovi daju novim obrtnicima.
- Možete birati i kakav porezni razred ćete izabrati, odnosno hoće li to biti paušalni ili ne, danas je to do 40 tisuća €, ne spadate u sustav PDV-a i svakako je to najprihvatljiviji oblik gospodarstva, pojašnjava Robert Momić, predsjednik Obrtničke komore Istarske županije.
U te je vode prije 30 godina krenuo i Robert.
- Krenuo sam doma u garaži, na jednu malu mašinu kombinirku i malo po malo - tu sam, priča Robert Mihelko, vlasnik obrta za izradu namještaja.
Najviše na domaćem tržištu, sa 6 zaposlenih, te izvozom svog namještaja u Njemačku i Austriju.
Biti obrtnik nije jednostavno.
Najveći izazov
- Najveći izazov je nelojalna konkurencija, pogotovo kod servisa za čišćenje gdje jednostavno, putem oglasnika, možete svakoga naći da vam dođe čistiti. Tu nema dovoljne kontrole i ti ljudi nikome ne plaćaju ni porez ni davanja, a s druge strane obrtnicima koji imaju raznorazne namete su nelojalna konkurencija, govori Damir Bubić.
U narodu postoji pogrešna percepcija obrtništva. Ne postoje samo mali s malom zaradom, brojni su oni koji zarađuju mnogo više od velikih tvrtki.