Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je u Kragujevcu, u prisustvu premijerke Ane Brnabić, otvorio prvu regionalnu kancelariju Kluba otvorenih inovacija PKS i pozvao privrednike Šumadije i Pomoravlja da iskoriste podršku poslovne asocijacije i dođu do najboljih inovativnih rešenja za unapređenje poslovanja i jačanje konkurenosti svojih kompanija i proizvoda.
„Nedavnim osnivanjem Kluba otvorenih inovacija PKS na nacionalnom nivou i otvaranjem njegovih kancelarija u regionalnim privrednim komorama, podržavimo razvoj privrede povezivanjem kompanija iz tradicionalnih sektora sa inovativnom, digitalnom i naučno - istraživačkom zajednicom koja ima i može da kreira rešenja i proizvode koji će unaprediti njihovu organizaciju, proizvodne i poslovne procese, komunikaciju sa partnerima i kupcima“, izjavio je Čadež.
Otvaranjem kancelarija Kluba otvorenih inovacija u regionalnim privrednim komorama, svoje usluge, od umrežavanja do edukacije, PKS, po rečima Čadeža, približava privrednicima, spušta u regione u kojima oni žive i rade.
Čadež je podsetio da PKS nizom aktivnosti, od povezivanja kompanija tradicionalnih i visokotehnoloških, nauke i privrede, edukacijom, podrškom u digitalnoj transformaciji, pomaže i podstiče kompanije da više primenjuju i same kreiraju inovacije, da bolje iskoriste inovacioni potencijal i prednosti koje digitalno poslovanje pruža.
„Odgovor i države i privrede na ono što nam se događalo proteklih meseci, tokom pandemije, vitalnost, inovativnost i sposobnost naših privrednika da rešavaju probleme u najtežim okolnostima, koje niko nije mogao da predvidi, uverava nas, da u narednih tri do pet godina, zaista možemo da uđemo u red 30 najinovativnijih zemalja. Želimo da to bude i brže, rekao je Čadež na skupu u Regionalnoj privrednoj komori PKS u Kragujevcu.
U tome je, po rečima predsednika Privredne komore Srbije, posebno značajna pomoć države – ozbiljan paket državnih podsticaja razvoju inovativne privredi koji je premijerka Ana Brnabić predstavila na skupu.
Važno je da privrednici te podsticaje što više i bolje iskoriste i u tome mogu da računaju na podršku Privredne komore Srbije, poručio je Čadež.
Izgradnja Državnog data centra u Kragujevcu u skladu sa planiranom dinamikom
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istog dana je sa direktorom Kancelarije za IT i eUpravu Mihailom Jovanovićem i gradonačelnikom Kragujevca Radomirom Nikolićem obišla gradilište Državnog data centra u Kragujevcu.
Izgradnja ovog ključnog objekta za dalji razvoj eUprave se odvija u skladu sa planiranom dinamikom i u narednim mesecima se očekuje njegovo otvaranje za korisnike iz državne uprave i lokalne samouprave, ali i za komercijalne korisnike.
Na inicijativu premijerke Ane Brnabić, koja je digitalizaciju postavila kao jedan od prioriteta ove Vlade i uz njenu ogromnu podršku doneta je odluka o izgradnji Državnog data centra u Kragujevcu, kao projekta od značaja za Republiku Srbiju, koji predstavlja infrastrukturnu prekretnicu u razvoju eUprave i IKT sektora u Srbiji.
Nakon obilaska radova na izgradnji potpisan je i Memorandum o razumevanju sa kompanijom Envidija (NVIDIA) u oblasti veštačke inteligencije.
Danas smo nakon Majkrosofta, Orakla, AjBiEma (IBM), Huaveia i Nutaniksa potpisali i Memorandum o razumevanju sa kompanijom NVIDIA o uspostavljanju platforme za veštačku inteligenciju (AI). Ovim Memorandumom se izražava zajednički interes za saradnju u cilju unapređenja nacionalne AI platforme Srbije. Kancelarija za IT i eUpravu će uložiti napore kako bi se uspostavila državna AI platforma zasnovana na računarima visokih performansi i, zajedno sa NVIDIA, napraviti poseban plan za unapređenje kapaciteta neophodnog za izgradnju jednog od najbržih AI superračunara u Jugoistočnoj Evropi, dok će NVIDIA pružiti podršku startap preduzećima, omogućiti obuke u cilju unapređenja tehničkog i primenjenog AI znanja i zajednička istraživanja kako bi se stvorila dodatna vrednost, istakao je Jovanović.
Govoreći o potrebi za zapošljavanje novih kadrova, Jovanović je istakao da će iz ugla Državnog data centra u Kragujevcu biti potreba za zapošljavanjem 30 visokostručnih kadrova iz oblasti IT-a, mašinstva i energetike.
Kada su u pitanju, međutim, komercijalni korisnici očekujemo da dodatna potreba za IT stručnjacima koji bi radili na razvoju, implementaciji i održavanja sistema velikih komercijalnih korisnika bude više stotina. Ovo sigurno znači da će Kragujevac u IKT sektoru postati jedan od najbitnijih centara u Srbiji, ali i u regionu, napomenuo je Jovanović.
Izgradnja ovog Državnog data centra omogućiće mnogo brži i efikasniji razvoj usluga eUprave.
Cilj Vlade Srbije i Kancelarije za IT i eUpravu je da za dve do tri godine sve usluge elektronske uprave budu dostupne na mobilnim telefonima i da građani ne moraju uopšte da odlaze na šaltere javne uprave.
Državni data centar u Kragujevcu imaće kapacitet od skoro 1200 rek ormana i biće 5 puta veći od data centra u Beogradu, a imaće 2 objekta površine oko 14 hiljada kvadratnih metara.
Data centar je projektovan po najvišim tehničkim standardima i spreman je da ispuni najviši standard pouzdanosti TIER 4 i imaće visok koeficijent efikasnosti iskorišćenja električne energije te će biti u rangu efikasnosti najvećih svetskih data centara.