Država i Privredna komora Srbije prepoznale oba vida preduzetništva kao važan resurs novog zapošljavanja.
– Samo za program podsticanja razvoja ženskog preduzetništva odvojeno 600 miliona dinaraU znak podrške razvoju ženskog i omladinskog preduzetništva Privredna komora Srbije (PKS) i Srpska asocijacija menadžera (SAM) realizovaće niz zajedničkih projekata i aktivnosti. To je potvrđeno Sporazumom o poslovno-tehničkoj saradnji koji su u PKS-u upravo potpisale Branislava Simanić, direktorka Sektora preduzetništva PKS i Jelena Bulatović, izvršna direktorka SAM.
- Država i PKS prepoznale su omladinsko i žensko preduzetništvo kao važan resurs novog zapošljavanja. Kreiran je čitav niz mera finansijske i nefinansijske podrške sa ciljem jačanja ovoga vida poslovanja – rekla je Simanićeva i podsetila da su mladima i ženama preduzetnicama ove godine bili na raspolaganju programi u okviru kojih su mladi mogli da ostvare 35 odsto bespovratnih sredstava, žene preduzetnice 40 odsto bespovratnih sredstava, odnosno 50 odsto bespovratnih sredstava ukoliko posluju u devastiranim područjima.
- Tu je i nefinansijska podrška koja je ponekad i značajnija, u vidu projekata usmerenih na unapređenje znanja i veština kako bi što uspešnije vodili svoje biznisa. Komora organizuje niz besplatnih edukacija posvećenih digitalizaciji poslovanja i inovativnosti, jer samo tako mogu da budu konkuretni i održivi na tržištu – dodala je Simanićeva.
Jedan od ciljeva Srpske asocijacije menadžera jeste unapređenje znanja i veština menadžera i preduzetnika kojima zapravo pružamo platformu za susrete, razgovore, povezivanje i razmenu iskustva. Poseban fokus, prema rečima Jelene Bulatović, biće na aktivnostima kojima se omogućava mladima da steknu veštine i znanja koja će im pomoći da napreduju ka uspešnim poslovnim liderima.
Kako bi pružila sistemsku podršku ženskom preduzetništvu i razvoju biznisa, a time podstakla i jačanje preduzetništva, malih i srednjih preduzeća, Vlada Srbije usvojila je pre nekoliko meseci uredbu o utvrđivanju programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žensko preduzetništvo u 2023. Program predstavlja kombinaciju bespovratnih sredstava iz budžeta i povoljnih kredita Fonda za razvoj.- Opredeljena sredstva sada su šest puta veća nego ranije, s obzirom da je prethodnim konkursom za program za žene i mlade bilo opredeljeno 100 miliona dinara. Sada je samo za žensko preduzetništvo izdvojeno 600 miliona dinara – podsetio je ministar finansija Siniša Mali, podsećajući da je broj odobrenih zahteva za preduzetnice u 2021. bio 74, u 2022. godine – 64, a ove godine se očekuje da bude odobreno 250 zahteva.
Prema podacima Agencije za privredne registre iz marta ove godine, od 300.250 registrovanih preduzetnika, više od trećine su žene, dok kod privrednih društava četvrtinu čine žene koje su registrovane kao osnivač, odnosno vlasnik udela i direktor. Udeo dama ostao je isti, kao i prethodne, i 2021. godine, ali je neznatno uvećan u odnosu na 2020. i sada iznosi 33,50 odsto, dok je 66,30 odsto preduzetnika muškog roda.
2021, kada je umesto sadašnjih 25,80 odsto, činio 25,60 procenta.
U Uniji poslodavca Srbije podsećaju da su glavne prepreke na koje nailaze preduzetnice prilikom pokretanja biznisa ograničen pristup finansiranju, visoka poreska opterećenja, komplikovana administracija, nepostojanje poreskih olakšica prilagođenih specifično preduzetnicama, nedostatak iskusnih poreskih savetnika, mentorstva i podrške u razvoju poslovanja...