U gradu Cluj Napoca u Rumuniji 6. decembra održana je finalna konferencija projekta Advancing innovative coGeneration Options for Reintegrating local Assets pod akronimom AGORA, u kojem Grad Zenica ima status teritorijalnog partnera, a Zenička razvojna agencija ZEDA status pridruženog partnera.
Urbana regeneracija
Riječ je o projektu koji se finansira iz INTERREG Dunavskog transnacionalnog programa i povezuje ukupno 28 stalnih i pridruženih partnera iz 14 zemalja (Rumunija, Hrvatska, Slovenija, Njemačka, Češka Republika, Belgija, Italija i druge), a od čega ukupno deset gradova. Vrijednost projekta je 2.242.623,51 euro, a implementira se u periodu od 1. juna 2020. do 31. decembra 2022. godine, odnosno 30 mjeseci.
Deindustrijalizacija, urbana tranzicija te promjena načina življenja i rada u cijeloj dunavskoj regiji rezultirale su velikim brojem napuštenih prostora i objekata. Gradovi se i danas suočavaju sa izazovima kako staviti u funkciju i iskoristiti napuštene ili nedovoljno iskorištene prostore. Iz tog razloga, projektom su tretirana tri tematska klastera: velika postindustrijska područja, poslovni/komercijalni nedovoljno korišteni ili nekorišteni objekti i nedovoljno korištene ili nekorištene javne površine.
Projekat je imao za cilj unaprijediti rad lokalnih samouprava, odnosno jačati kapacitete za proaktivnu ulogu u oblasti razvoja, testiranjem i ugradnjom novih operativnih i inovativnih instrumenata upravljanja za potrebe urbane regeneracije.
U tu svrhu je kreiran i implementiran Program izgradnje kapaciteta teritorijalnih partnera organizacijom tri seminara. Održana su i tri događaja za razmjenu dobrih praksi između gradova koja su moderirali eksperti. Izrađen je tzv. AGORA toolkit dokument, odnosno priručnik kojim su obuhvaćeni najbolji primjeri urbane regeneracije, zatim različiti inovativni instrumenti i modeli upravljanja te procjena i poređenje inovativnih instrumenata za upravljanje gradova u projektu.
Svaki teritorijalni partner, odnosno grad fokusirao se na jedan od ranije pomenutih tematskih klastera te odabrao jednu pilot-lokaciju. Aktivirane su tzv. AGORA zajednice u koje su uključeni predstavnici javnog, privatnog, nevladinog sektora te predstavnici obrazovnih institucija (quadriple helix). Buduća namjena pilot-lokacija je određena kroz niz radionica čime je osiguran participativni pristup u procesu donošenja odluka. Pored pilot-lokacija teritorijalni partneri su tokom radionica identifikovali dodatne lokacije ili objekte, ovisno o tematskom klasteru i uz pomoć eksperata na projektu izradili agende urbane regeneracije (Urban regeneration agenda).
Grad Zenica je za pilot-lokaciju odabrao nekadašnji objekat Tehničke kontrole Željezara lociran u Poslovnoj zoni Zenica 1. Rekonstrukcijom i stavljanjem u funkciju objekta Aneksa B, a kako je usaglašeno na radionicama sa AGORA zajednicom, dobit će se 1.700 kvadratnih metara korisnog prostora za potrebe startup kompanija iz oblasti IT-a, novih i inovativnih tehnologija.
Stadion
Kroz projekat AGORA sačinjen je i poslovni plan za objekat Aneks B te izrađeno idejno rješenje za rekonstrukciju rukometnog stadiona Papirna. Sredstva za rekonstrukciju osigurana su djelomično kroz drugi projekat prekogranične saradnje Hrvatska - BiH - Crna Gora koji sufinansira Zenička razvojna agencija ZEDA te iz budžeta Grada Zenica. Rekonstrukcijom Aneksa B će biti proširena poduzetnička infrastruktura Zenice (TechnoPark, Biznis-inkubator) koju koriste novoosnovana preduzeća po subvencioniranim cijenama.
Grad Zenica je uspješno implementirao sve aktivnosti na ovom projektu. Stečena znanja i iskustva će biti pretočena u rad resornih službi sa posebnim fokusom na participativni pristup te replicirana za promjenu namjene i drugih objekata u vlasništvu grada. Više informacija o projektu dostupno je na web stranici: https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/agora.