Od početka godine u RS ugašeno je 3.340 privrednih subjekata u koje spadaju trgovinske radnje, mala i srednja preduzeća, dok je, ako se uzmu i podaci iz prošle godine, ključ u bravu stavilo ukupno 7.200 firmi različitih djelatnosti! Nimalo optimističniji nisu ni podaci o blokadi računa preduzeća, gdje je Poreska uprava RS od početka ove godine pokrenula 13.000 postupaka prinudne naplate i blokade računa zbog ukupnog duga od 94,7 miliona KM. Prema mišljenju ekonomskih stručnjaka, osnovni razlozi ovako velikog broja zatvorenih preduzeća leže u nemogućnosti naplate potraživanja, padu potražnje uslijed oslabljene kupovne moći građana te zbog skupih kredita. Privrednici nemaju mogućnost naplatiti svoja potraživanja i to je gorući problem. Mnogi od njih posluju na bazi kompenzacija, pa imamo slučajeva da oni koji se bave građevinom imaju po nekoliko stanova u Banjoj Luci ili u drugim gradovima u BiH, ali im to ne vrijedi kad ne mogu isplatiti plaće radnicima ili obaveze prema bankama.
Od početka godine u RS ugašeno je 3.340 privrednih subjekata u koje spadaju trgovinske radnje, mala i srednja preduzeća, dok je, ako se uzmu i podaci iz prošle godine, ključ u bravu stavilo ukupno 7.200 firmi različitih djelatnosti!
Skupi krediti
Nimalo optimističniji nisu ni podaci o blokadi računa preduzeća, gdje je Poreska uprava RS od početka ove godine pokrenula 13.000 postupaka prinudne naplate i blokade računa zbog ukupnog duga od 94,7 miliona KM.
Prema mišljenju ekonomskih stručnjaka, osnovni razlozi ovako velikog broja zatvorenih preduzeća leže u nemogućnosti naplate potraživanja, padu potražnje uslijed oslabljene kupovne moći građana te zbog skupih kredita.
- Privrednici nemaju mogućnost naplatiti svoja potraživanja i to je gorući problem. Mnogi od njih posluju na bazi kompenzacija, pa imamo slučajeva da oni koji se bave građevinom imaju po nekoliko stanova u Banjoj Luci ili u drugim gradovima u BiH, ali im to ne vrijedi kad ne mogu isplatiti plaće radnicima ili obaveze prema bankama. Također, krediti su preskupi, a kamate previsoke, te kredit koji se u Austriji dobije s tri posto kamate kod nas ima kamatu od deset ili 12 posto - ocijenio je Saša Petković iz Udruženja ekonomista SWOT.
Stečajni postupak
On, također, objašnjava da se ne može s optimizmom gledati na podatak da je od početka ove godine ugašeno za 15 posto manje poreskih obveznika nego u istom periodu lani, jer bi pozitivni podaci bili samo oni koji bi ukazivali na rast novootvorenih firmi ili broja zaposlenih.
- U 2008. godini, prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske poslove (APIF), skoro 13.700 pravnih lica podnijelo je finansijske godišnje izvještaje, a u 2009. godini to ih je uradili samo 9.700. Postavlja se pitanje šta je s onih 4.000. Također, kod nas je prosječno trajanje stečajnog postupka 3,3 godine i košta čak 9 posto ukupne vrijednosti stečajne mase - smatra Petković.
Uslužne i poduzetničke djelatnosti
Najviše ugašenih firmi iz RS bavilo se uslužnom i poduzetničkom djelatnošću te popravkom automobila i aparata za domaćinstva. Najviše poreskih obveznika poslovalo je na području Banje Luke te Bijeljine i Prijedora, a u tim gradovima je i najviše blokiranih računa. Zaključno s 30. septembrom ove godine, u RS je pokrenuto 30.102 postupaka prinudne naplate na iznos duga od 252 miliona maraka.