Za uspešno razvijanje socijalnog preduzetništva u našoj zemlji neophodno je da se udruže državni organi, lokalne samouprave, civilni sektor, centri za socijalni rad, nacionalne službe za zapošljavanje i drugi. Zakon o socijalnom preduzetništvu i zapošljavanju u socijalnim preduzećima, trebalo bi da bude usvojen do polovine tekuće godine i pošto je prošao javnu raspravu, nalazi u završnoj proceduri usvajanja, ali još ima vremena za njegove izmene.Ono što taj zakon, između ostalog, karakteriše je da su korisnici socijalnog preduzetništva prepoznati kao korisnici usluga socijalne zaštite i nalaze se u teškom materijalnom i egzistencijalnom položaju.
Za uspešno razvijanje socijalnog preduzetništva u našoj zemlji neophodno je da se udruže državni organi, lokalne samouprave, civilni sektor, centri za socijalni rad, nacionalne službe za zapošljavanje i drugi, rekla je Tatjana Prijić, rukovodilac grupa za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva i socijalnog zapošljavanja u Ministarstvu rada.
Prijić je najavila da bi Zakon o socijalnom preduzetništvu i zapošljavanju u socijalnim preduzećima, trebalo bi da bude usvojen do polovine tekuće godine i da se, pošto je prošao javnu raspravu, nalazi u završnoj proceduri usvajanja, ali da još ima vremena za njegove izmene.
Ono što taj zakon, između ostalog, karakteriše je da su korisnici socijalnog preduzetništva prepoznati kao korisnici usluga socijalne zaštite i nalaze se u teškom materijalnom i egzistencijalnom položaju. Uključivanje pripadnika ugroženih grupa u različite oblike socijalnog preduzetništva je cilj ovog zakonskog predloga, navela je ona.
Zakon predviđa i osnivanje socijalnih preduzeća, a uslov za rad tih preduzeća biće zapošljavanje najmanje 80 posto korisnika iz kategorija najugroženijeg stanovništva, u odnosu na ukupan broj zaposlenih. Ovo pravilo neće važiti u slučaju socijalnih preduzeća koja upošljavaju osobe s invaliditetom, već će za ta preduzeća važiti donja granica od 60 posto korisnika, imajući u vidu da osobe s invaliditetom nemaju jednak radni učinak radnom učinku drugih zaposlenih. Ona je navela i da će, prema tom zakonu, pored mnogobrojnih povlastica koje će socijalno preduzeće imati, polovinu neoporezovane zarade usmeravati u očuvanje radnih mesta, poboljšanje proizvodnje, otvaranje novih radnih mesta.
Druga polovina dobiti ići će u fond za podsticanje razvoja socijalnog preduzetništva, a ta sredstva će se usmeravati u dalji razvoj socijalnih preduzeća i podsticanje mogućnosti uključivanja korisnika u ta preduzeća, rekla je Prijić.
Ona je navela da će i jedinice lokalne samouprave, koje su uključene u socijalno preduzetništvo, ukoliko uspeju da zaposle i obezbede posao za 10 posto korisnika iz ugroženih grupa, moći da dobiju sredstva iz budžeta Srbije u iznosu koji će zavisiti od razvijenosti tog područja. Iznos tih sredstava može se kretati od 10 do 50 posto sredstava koje je jedinica lokalne samouprava obezbedila za zapošljavanje ovih korisnika.
Za unapređenje socijalnog preduzetništva neophodno je povećati broj zaposlenih u trećem sektoru, povećati učešće socijalnih preduzeća u BDP-u, razvijati nove proizvode i usluge, poboljšavati uslove rada i socijalne inkluzije socijalno ugroženih grupa na tržištu rada i smanjiti administrativne barijere, kada je reč o saradnji javnih i socijalnih preduzeća.
Italijansko iskustvo u ovoj oblasti je pozitivnije, u dobroj meri, zbog zakona o socijalnom preduzetništvu i zakona koji omogućuju subvencije u ovoj oblasti. Socijalno preduzetništvo u Venetu uspešno je i zbog postojanja čvrste sprege mreže socijalnih preduzeća, preduzeća – finansijera i lokalnih vlasti. Osim toga, Veneto kao regija ima najveći broj banaka koje podržavaju socijalno preduzetništvo.
Projekat “Ease & See”
Privredna komora Srbije (PKS) u saradnji sa italijanskim regionom Veneto i Evropskim pokretom u Srbiji, u okviru Projekta “Ease & See”, organizovala je seminar “Mogućnosti i perspektive razvoja socijalnog preduzetništva u Srbiji”.
Cilj seminara je bilo predstavljanje međunarodnog projekta “Ease & See”, namenjenog razvijanju saradnje u oblasti socijalnog preduzetništva, kao novog koncepta saradnje javnog i privatnog sektora, socijalnih preduzeća kao hibrida poslovanja i pružanja socijalnih usluga radi postizanja opšteg dobra.
Projekat “Ease & See” je odobren u okviru programa za prekograničnu saradnju Jugoistočne Evrope sa Regionom Veneto, kao vodećim partnerom. Pored PKS, partneri u projektu su grad Venecija, region Veneto – direkcija za industriju, grad Sofija, Regionalna razvojna agencija Nove Gorice u Sloveniji, Poslovna asocijacija Panonije u Mađarskoj, Asocijacija za prevenciju otpada u Austriji, Italijanska privredna komora u Bugarskoj, kao pridruženi partner na projektu, Evropski istraživački institut u oblasti zadružnog i socijalnog preduzetništva u Italiji.