USAID: Srpski privrednici će osetiti poboljšanje do kraja godine

Bez autora
Apr 11 2013

Direktor USAID Projekta za bolje uslove poslovanja Džozef Lauter izjavio je danas u Vranju da očekuje da će biznis u Srbiji do kraja godine osetiti poboljšanja zbog "cunamija novih zakona i regulativa koji su najavljivani 2011. i 2012. godine, a čije se usvajanje privodi kraju".Projekat za bolje uslove poslovanja već dve godine sprovodi Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u saradnji sa Vladom Srbije, a odnosi se na uspostavljanje boljeg fiskalnog upravljanja i reform inspekcijskog nadzora, izdavanja građevinskih dozvola i radnog zakonodavstva.

USAID: Srpski privrednici će osetiti poboljšanje do kraja godineDirektor USAID Projekta za bolje uslove poslovanja Džozef Lauter izjavio je danas u Vranju da očekuje da će biznis u Srbiji do kraja godine osetiti poboljšanja zbog "cunamija novih zakona i regulativa koji su najavljivani 2011. i 2012. godine, a čije se usvajanje privodi kraju".

Projekat za bolje uslove poslovanja već dve godine sprovodi Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u saradnji sa Vladom Srbije, a odnosi se na uspostavljanje boljeg fiskalnog upravljanja i reform inspekcijskog nadzora, izdavanja građevinskih dozvola i radnog zakonodavstva.

Lauter, koji je učestvovao na okruglom stolu "Poslovno okruženje u Srbiji: trenutno stanje reformi i prioriteti za privredu" je za agenciju Beta izjavio da je poslovno okruženje u Srbiji na početku 2013. godine značajno napredovalo zbog promena koje su se desile u poslednjih šest meseci, pre svega ukidanjem 139 parafiskalnih nameta.

- Znamo da je jug Srbije manje razvijen nego mnogi drugi delovi Srbije, ali, takođe, ima mnogo potencijala za mala i srednja preduzeća koja mogu da budu interesantna za strani biznis. Privreda u južnoj Srbiji ima iste probleme kao i u ostalim delovima Srbije, pre svega zbog teških i komplikovanih propisa i nefleksibilne i spore državne administracije - kazao je Lauter.

On je naveo da Projekat za bolje uslove poslovanja podrazumeva mapu puta u reformi izdavanja građevinskih dozvola koja će opštinama dati veća ovlašćenja, zbog kojih će i Odeljenje za brzo izdavanje građevinskih dozvola koje će uskoro biti otvoreno pri gradskoj upravi u Vranju biti efikasnije.

- Sigurno je da Srbiju to što je na granicama Evropske unije i budući kandidat za članstvo, sa sporazumom o slobodnoj trgovini sa Rusijom, stavlja na mapu zainteresovanih investitora iz SAD. Sada je na državi, na opštinama i na regionima da privuku investitore i da ih ubede da je poslovno okruženje dobro, a da radna snaga ima potrebne veštine i fleksibilnost - kazao je Lauter.

Za sada u Srbiji posluje svega nekoliko američkih kompanija, među kojima su Filip Moris, Bol Pekidžing, Majkrosoft i Kuper tajer.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik