Nakon razdoblja stagnacije u 2009. godini i sporijeg oporavka u prvoj polovici ove godine, napokon se osjeća porast interesa za konzultantskim ICT uslugama kod domaćih tvrtki koje žele unaprijediti pojedine karakteristike tvrtke, bilo da je riječ o unaprjeđenju prodaje, lanca opskrbe, upravljanju korisnicima, jačanju kapaciteta u domeni ljudskih resursa, poslovnog planiranja i izvješćivanja. Ponuda ICT konzaltinga veže se uz tri osnovne grupe proizvoda: ICT rješenja, mrežnu integraciju te outsourcing. Prve dvije grupe proizvoda su značajno zastupljene u Hrvatskoj, jer bez njih ne bi bilo moguće funkcioniranje ICT sustava naših poduzeća i organizacija. Grupa ICT rješenja veže se uz implementaciju i održavanje transakcijskih poslovnih sustava, analitičkih sustava za upravljanje podacima te ostalih aplikativnih sustava namijenjenih upravljanju aktivnostima i informacijama u organizaciji.
Nakon razdoblja stagnacije u 2009. godini i sporijeg oporavka u prvoj polovici ove godine, napokon se osjeća porast interesa za konzultantskim ICT uslugama kod domaćih tvrtki koje žele unaprijediti pojedine karakteristike tvrtke, bilo da je riječ o unaprjeđenju prodaje, lanca opskrbe, upravljanju korisnicima, jačanju kapaciteta u domeni ljudskih resursa, poslovnog planiranja i izvješćivanja.
Konzultant AT Kearneya Tomislav Čorak kaže da ponudu ICT konzaltinga vežemo uz tri osnovne grupe proizvoda: ICT rješenja, mrežnu integraciju te outsourcing. Prve dvije grupe proizvoda su značajno zastupljene u Hrvatskoj, jer bez njih ne bi bilo moguće funkcioniranje ICT sustava naših poduzeća i organizacija.
Grupu ICT rješenja vežemo uz implementaciju i održavanje transakcijskih poslovnih sustava, analitičkih sustava za upravljanje podacima te ostalih aplikativnih sustava namijenjenih upravljanju aktivnostima i informacijama u organizaciji. Usluge mrežne integracije također su jako zastupljene jer je danas gotovo nemoguće zamisliti poslovanje bez pristupa internetu i bez organiziranog upravljanja mrežnim resursima za srednja i veća poduzeća. Ono gdje zaostajemo su outsourcing usluge.
U Hrvatskoj je zbog igre velikih brojki teško uspostaviti troškovno efikasan model outsourcinga ICT usluga za velika poduzeća. Model funkcionira za vrlo mala i neka srednja poduzeća kojima bi bio preveliki trošak graditi vlastite resurse, no volumen usluga koje se pružaju takvim klijentima nije velik. Aktualna kriza je odgodila investicije i utjecala na smanjenje troškova održavanja ICT sustava. No, ICT tvrtke su zadržale svoje pozicije zbog široke korisničke baze i ovisnosti tih tvrtki da održavaju pravilno funkcioniranje svojih ICT sustava. Što se tiče cijena konzultantskih usluga u ICT sektoru u Hrvatskoj, A.T. Kearney ima veliki broj projekata koji imaju za cilj pomoći klijentima u nabavi ICT usluga, tako da posjeduju veliku količinu podataka o cijenama ICT usluga.
Možemo zaključiti da se cijene ICT usluga značajno razlikuju kad uzmemo svjetske razmjere. Jedna krajnost može biti cijena ICT usluga u razvijenim zemljama, primjerice Njemačkoj ili Velikoj Britaniji, a druga krajnost cijena ICT usluga u Indiji koja može biti i pet do sedam puta niža. Hrvatska se nalazi u skupini istočnoeuropskih zemalja s relativno visokim cijenama ICT usluga. One su niže nego u razvijenim zemljama, ali još niže cijene se postižu u zemljama kao što su Rusija, Poljska, Rumunjska ili Bugarska. To nažalost utječe loše na našu konkurentnost u pružanju ICT usluga, stoga se naše ICT tvrtke rijetko izdižu na regionalnu ili širu razinu.
Vjekoslav Benussi, konzultant IBM-a kaže da se pravim transformacijskim savjetovanjem bave tek rijetki igrači na tržištu s ograničenim iskustvom, ali i rezultatima. Naime, na hrvatskom tržištu konzultantskih usluga malo je tvrtki koje su svojim korisnicima spremne napraviti plan ostvarivanja pozitivnih učinaka, projekciju u financijskom smislu o učincima projekta te skupa s njima pratiti realizaciju za vrijeme i nakon implementacije rješenja. IBM u ponudi, kaže Benussi, ima tzv. benefit dodatak koji tvrtkama omogućava da brzo odrede kakav učinak i uz koju cijenu povrat investicije ili unaprijeđenje nosi pojedini projekt.
U Hrvatskoj već dugi niz godina djeluje i najveća konzultantska kuća na svijetu Deloitte koja redovito objavljuje rang liste, ali i procjene spajanja i preuzimanja najvećih tvrtki u svijetu i u našoj regiji. Na naše upite o konkretnim konzultantskim uslugama na domaćem tržištu, u čemu prednjače banke i telekomi, osim da su zauzeti poslom na jednom velikom projektu nismo dobili nikakav odgovor. No, iz izvješća stranih konzultantskih kuća, koje polako prate i domaće snage, može se iščitati da najveći ne zarađuju najviše. Primjerice, Agrokor je najveća tvrtka u jugoistočnoj Europi, ali T-HT zaradi deset puta više. Što se tiče trendova u konzlutantskim uslugama, trenutačno se najviše traže usluge upravljanja imovinom, ljudskim resursima, stvaranja uvida u korisnika ili drugi značajniji dio tvrtke, unaprijeđenje suradnje i simulacije timskog rada, transformacije prodajne snage, poticanje kreativnosti, optimacije poticanja korištenja određenih alata, uspostave sustava za poslovno izvješćivanje i planiranje, uspostave sustava za upravljanje matičnim podacima i slično.