Cena koštanja proizvoda ili usluge je ključna za uspešno vodenje biznisa, a njeno razumevanje je suštinski korak ka održivom i uspešnom poslovanju.
Da bi neko unapredio finansijsko upravijanje, potrebno je da se, kako ističe Dušan Roglić, poreski savetnik iz agencija „Roglić", odredi prava cena za proizvod ili usluge, da bi firma maksimizovala profit i izbegla gubitke.
-Jer, ako ne znamo cenu koštanja, onda nemamo realnu sliku o profitu po proizvodu, to jest usluzi. Najbolje je objasniti kroz primer kako da se izračuna koliko košta nečija usluga da bi znali koliko mora da košta proizvod ili usluga - navodi Roglić, i podseća da je cena koštanja jednaka fiksnim i varijabilnim troškovima, podeljenim sa brojem jedinica.
-Ovo je osnovna formula koja može da pomogne da izračunate koliko vas košta proizvodnja jedne jedinice vašeg proizvoda ili pružanje jedne usluge. Fiksni troškovi su oni troškovi koji ostaju isti bez obzira na to koliko proizvoda proizvedete. To uključuje troškove zakupa, plate zaposlenih, amortizaciju osnovnog sredstva, servere... - nabraja Roglić. Varijabilni troškovi se menjaju u zavisnosti od obima proizvodne. U njih spadaju troškovi sirovina, energenata, ambalaže, dodatnog osoblja itd.
-Zamislite da imate ukupne fiksne troškove od 200.000 dinara i varijabilne troškove od 100.000 dinara za proizvodnju 1.000 jedinica. Cena koštanja, kad se primeni formula, dakle, iznosi 300 dinara po jedinici. Isto tako i za uslugu: fiksni plus varijabilni troškovi, kroz broj klijenata.
-Jer, ako ne znate cenu koštanja, teško je pravilno odrediti prodajnu cenu. Razumevanje cene koštanja omogućava vam da pravilno postavite cenu i osigurate profitabilnost. U najvećoj većini slučajeva od malih biznisa koji su išli ka ozbiljnim prometima, najviše ih je pogodio ulazak u sistem PDV-a. Tu se desilo da nakon ulaska u PDV nisu želeli da kanibalizuju svoju cenu koštanja i na već postavljenu cenu su dodavali iznos PDV-a što je logičan spret okolnosti - objašnjava Roglić.
Međutim, ukoliko je tržište zasnovano na fizičkim licima, javlja se sledeći problem. -Fizička lica nemaju odbitnu stavku PDV-a na vaše usluge. Već ste poskupeli 20 odsto zbog ulaska u PDV. Dodatnim povećanjem vaše cene, na tih 20 odsto se dodaje jos veći iznos, gde se dolazi do pitanja upita koliko ste onda konkurentni sa cenom na tržistu u odnosu na glavne konkurente - navodi poreski stručnjak.
On savetuje da ukoliko već biznis ima ambicije da od samog osnivanja bude u PDV sistemu i da se doda iznos poreza na cenu koštanja proizvoda ili usluga, onda treba da se analiziraju troškovi i pronađu načini da se smanje fiksni i varijabilni troškovi.
-Možda možete da pregovarate bolje uslove sa dobavljačima ili optimizujete proizvodni proces. Proverite kako vaša cena koštanja stoji u poredenju sa konkurencijom. Ako je vaša cena niza, imate prednost. Ako je viša možda je vreme za analizu troškova ili diferencijaciju proizvoda - ističe Roglić i predlaže postavljanje kalkulatora cene koštanja u poslovanju.
-To može biti jednostavna "eksel" tabela ili specijalizovani softver. Pomoći će da se prate troškovi i pravovremeno reaguje na promene - objašnjava Roglić.