Za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva izdvojeno čak 1,7 milijardi dinara

Bez autora
Mar 04 2019

Na "Danu otvorenih vrata" koji su organizovali Sektor preduzetništva PKS, Ministarstvo privrede, Fond za razvoj, Razvojna agencija Srbije i Nacionalna služba za zapošljavanje, privrednicima i potencijalnim preduzetnicima predstavljeni su programi podrške na raspolaganju.Srbija je ove godine za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva izdvojila čak 1,7 milijardi dinara. Direktorka Sektora preduzetništva PKS Branislava Simanić istakla je da je cilj skupa "Dan otvorenih vrata" da preduzetnicima budu predstavljeni svi programi podrške koji su raspisani u 2019. godini, kao i da budu pravovremeno informisani o aktivnostima Sektora, otvaranju habova, šaltera, radnih sekcija za žensko preduzetništvo i drugim usl

Za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva izdvojeno čak 1,7 milijardi dinaraNa "Danu otvorenih vrata" koji su organizovali Sektor preduzetništva PKS, Ministarstvo privrede, Fond za razvoj, Razvojna agencija Srbije i Nacionalna služba za zapošljavanje, privrednicima i potencijalnim preduzetnicima predstavljeni su programi podrške na raspolaganju. Srbija je ove godine za razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva izdvojila čak 1,7 milijardi dinara.

 Direktorka Sektora preduzetništva PKS Branislava Simanić istakla je da je cilj skupa "Dan otvorenih vrata" da preduzetnicima budu predstavljeni svi programi podrške koji su raspisani u 2019. godini, kao i da budu pravovremeno informisani o aktivnostima Sektora, otvaranju habova, šaltera, radnih sekcija za žensko preduzetništvo i drugim uslugama.
 
Simanić je objasnila da su programi za koje su raspisani pozivi namenjeni započinjanju sopstvenog posla, ali i unapređenju poslovanja onima koji već obavaljaju poslovnu delatnost
 
Jedna od preduzetnica koja je svoj biznis započela upravo zahvaljujući takvim programima, Dragana Nerandžić, kazala je na skupu da se na sopstveni biznis odlučila nakon 20 godina korporativnog rada koji je, kako je rekla, za ženu njenih godina postao nefleksibilan. Ona je navela da smatra kako programi pružaju pomoć, savetodavnu ili finansijsku, i da je veoma dobro što se potenciraju inovacije koje nisu vezane samo za IT, već i za druge sektore.
 
"Ovakvi programi zbližavaju žene i to mi je dalo podstrek da sa ostalim preduzetnicama pokrenem projekat 'Velike žene malog biznisa' u okviru kojeg smo zajedno sa Sektorom preduzetništva PKS organizovale panele kako da preduzetnicama pružimo znanje", rekla je Nerandžić.
 
Rukovodilac grupe Sektora za razvoj MMSPP u okviru Ministarstva privrede, Aleksandra Vučetić, rekla je ovom prilikom da Ministarstvo u 2019. sprovodi nekoliko programa finansijske podrške preduzećima i preduzetnicima, a koji su kombinacija bespovratnih sredstava iz budžeta i povoljnih kredita Fonda za razvoj i banaka koje posluju u Srbiji.

Ona je podsetila da Ministarstvo programe sprovodi nekoliko godina veoma uspešno, te navodi da je ove godine predviđeno više bespovratnih sredstava iz budžeta, čak 1,7 milijardi dinara, naglasivši da su ove godine kamate na ta sredstva niže i da je jednostavnija  procedura za odobravanja bespovratnih sredstava
 
Vučetić je na "Danima otvorenih vrata" kazala da je u okviru programa za početnike u poslovanju prošle godine odobreno 320 zahteva i da je za njih izdvojeno 200 miliona dinara.

„Prethodnih godina zapaženo je da se dosta traže uslužne delatnosti poput frizerskih i kozmetičkih usluga, ali da su traženi i radnici u drvnoj industriji, proizvodnji pelata, proizvodnji i preradi voća i povrća“ rekla je Vučetić.
 
Predstavnica iz Nacionalne službe za zapošljavanje zadužena za Beograd Dušica Lukić kazala je da je ove godine NSZ raspisala javne pozive za privatne poslodavce za 12 programa koji se odnose na dodatno obrazovanje i obuku, da je planirano da se uključi 1.200 lica, a da će na programe za zapošljavanje i preduzetništvo biti uloženo 124 miliona dinara.
 
U odnosu na prošlu godinu Lukić je rekla da će, za razliku od prethodnih godina, ovog puta na javnim radovima biti angažovane samo osobe sa posebnim potrebama, a druga novina su dva nova programa za pripravnike - za mlade sa visokom stručnom spremom i za one sa srednjom stručnom spremom.
 
Zanimanja koja su poslodavci najviše tražili, kaže Lukićeva, jesu građevinski radnici, čistači prostorija, radnici u drvnoj industriji, prodavci, frizeri, administrativni tehničari, ekonomisti, pravnici, inženjeri građevine, elektrotehnike i računarstva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik