Pokretanje sopstvenog biznisa više nije toliko primamljivo Evropljanima kao pre - tek nešto više od trećine njih (37 odsto) sada je spremno da se upusti u rizik. Suprotno većinskom raspoloženju, u nekim zemljama preduzetnička “euforija” je izuzetno jaka - Litvanija (58 odsto) predvodi članice EU, a za petama su im Hrvati. Istraživanje Evrobarometra, glavne evropske agencije za ispitivanje javnog mnjenja, pokazuje da je na rizik sopstvenog biznisa spremno više od polovine ispitanika iz Hrvatske - 54 odsto, dok ih je 2009. godine bilo svega 40 odsto. Trećeplasirani su Grci, sa 50 odsto zainteresovanih za samostalno preduzetništvo. Studija je pokazala da je samozapošljavanje, odnosno sopstveni biznis, popularniji izvan Evropske unije. Turci su na vrhu ove liste (82 odsto), a slede ih Brazilci (63 odsto), Kinezi (56 odsto).
Pokretanje sopstvenog biznisa više nije toliko primamljivo Evropljanima kao pre - tek nešto više od trećine njih (37 odsto) sada je spremno da se upusti u rizik.
uprotno većinskom raspoloženju, u nekim zemljama preduzetnička “euforija” je izuzetno jaka - Litvanija (58 odsto) predvodi članice EU, a za petama su im Hrvati.
Istraživanje Evrobarometra, glavne evropske agencije za ispitivanje javnog mnjenja, pokazuje da je na rizik sopstvenog biznisa spremno više od polovine ispitanika iz Hrvatske - 54 odsto, dok ih je 2009. godine bilo svega 40 odsto.
Trećeplasirani su Grci, sa 50 odsto zainteresovanih za samostalno preduzetništvo.
Studija je pokazala da je samozapošljavanje, odnosno sopstveni biznis, popularniji izvan Evropske unije. Turci su na vrhu ove liste (82 odsto), a slede ih Brazilci (63 odsto), Kinezi (56 odsto).
Slovenačka agencija STA prenela je nedavno, pozivajući se na isto istraživanje, da samo 28 odsto Slovenaca ima preduzetničke ambicije. Oko 66 odsto ispitanika u Sloveniji izjasnilo se da “više voli da radi za druge”.
Nezavisno od nacionalnosti, muškarci su veći interesenti za samozapošljavanje nego žene (42 naspram 33 odsto), dok su, generacijski, mladi, i to uzrasta između 15 i 24 godine (45 odsto), znatno skloniji riziku pokretanja sopstvenog biznisa, pokazalo je istraživanje Evrobarometra.
Kao najveće kočnice upuštanja u sopstveni bizniz, ispitanici su naveli strah od bankrota (43 odsto) i rizik od neredovnosti primanja (33 odsto). Specifično za ispitanike u okrilju EU je da većina (79 odsto) smatra da je teško pokrenuti posao zbog nedovoljne finansijske podrške i složenih birokratskih procedura (72 odsto), dok 51 odsto smatra da je teško dobiti odgovarajuće informacije za pokretanje posla.
Među onima koji su već pokrenuli svoj biznis, 87 odsto je objasnilo da ih je na to podstakla dobra poslovna ideja. Jedan od glavnih ciljeva istraživanja bio je da se stekne uvid u to kakav je stav Evropljana prema preduzetništvu.