Zašto žene teže pokreću biznis?

Bez autora
Apr 19 2015

Nizak procenat vlasništva na ime žena, nedostatak zakona o mikrokreditiranju, kao i garancijskog fonda za žene, glavne su prepreke za razvoj ženskog preduzetništva u Srbiji, izjavila je danas potpredsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Olivera Popović. Žene u biznisu imaju sve probleme kao i muškarci, ali se suočavaju i sa dodatnim preprekama, rekla je ona i nakon učešća na završnom događaju projekta "Podstičemo žensko preduzetništvo", koji je realizovalo Udruženje poslovnih žena iz Subotice. Ako je u pitanju poljoprivredno zemljište, procenat vlasništva na ime žena je ispod 10 odsto, ako su u pitanju nekretnine ili automobili, ono je između 10 i 15 odsto, to u startu postavlja prepreku ženi, ako želi da započne biznis podizanjem kredita, rekla je Popović. Kao sledeći nedostatak navela je nepostojanje zakona o mikrokreditiranju što, kako tvrdi, dodatno otežava razvoj ženskog preduzetništva, ako se zna da su žene uglavnom vlasnice mikropreduzeća, kao i nedostatak garancijskog fonda za žene.

Zašto žene teže pokreću biznis?Nizak procenat vlasništva na ime žena, nedostatak zakona o mikrokreditiranju, kao i garancijskog fonda za žene, glavne su prepreke za razvoj ženskog preduzetništva u Srbiji, izjavila je danas potpredsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Olivera Popović.

"Žene u biznisu imaju sve probleme kao i muškarci, ali se suočavaju i sa dodatnim preprekama", rekla je ona Tanjugu i nakon učešća na završnom događaju projekta "Podstičemo žensko preduzetništvo", koji je realizovalo Udruženje poslovnih žena iz Subotice.

"Ako je u pitanju poljoprivredno zemljište, procenat vlasništva na ime žena je ispod 10 odsto, ako su u pitanju nekretnine ili automobili, ono je između 10 i 15 odsto, to u startu postavlja prepreku ženi, ako želi da započne biznis podizanjem kredita", rekla je Popović Tanjugu.

Kao sledeći nedostatak navela je nepostojanje zakona o mikrokreditiranju što, kako tvrdi, dodatno otežava razvoj ženskog preduzetništva, ako se zna da su žene uglavnom vlasnice mikropreduzeća, kao i nedostatak garancijskog fonda za žene.

"Zakon o mikrokreditiranju bi baš ženama mnogo više omogućio da u startu imaju mogućnost da nekako priđu finansijskim sredstvima kako bi mogle da započnu biznis", dodala je ona.

Ukoliko uspeju da savladaju sve te prepreke, žene se u preduzetništvu suočavaju i sa "skrivenom diskriminacijom", rekla je Popović i objasnila da su to situacije kada muškarac deklarativno kaže da mu ne smeta da radi sa ženom, a nesvesno se to pojavljuje kao prepreka.

Ona je kao primer navela firmu u kojoj su muž i žena zajednički vlasnici, žena je direktor i sklopila je poslovni aranžman sa određenim preduzećem, a muž je tehnički realizovao taj posao, međutim, partneri su na proslavu pozvali muža, ali ne i nju.

"To pokazuje taj stereotip koji postoji. Naravno da su, čim se javila, ispravili grešku, što znači da je vrlo podsvesno i nenamerno napravljena greška, ali je napravljena", rekla je Popović.

Ona je dodala da se Udruženje poslovnih žena Srbije, osim ekonomskim osnaživanjem žena, bavi i javnim zagovaranjem za promenu zakona, poput pomenutog zakona o mikrofinansiranju, ali i ocenila da zakonska regulativa nije toliko veliki problem koliko primena zakona.

Prema njenim rečima, Udruženje će sačiniti niz preporuka u vezi izmena zakona o javnim nabavkama kako bi žene bile više uključivanje u konkurse.

Na pitanje koliko donosioci odluka imaju sluha za to javno zagovaranje, Popović je odgovorila da ima pomaka, a da je najveći napravljen pre oko dve godine, kada je formirana Ženska parlamentarna mreža.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik