Zbog stečaja na doboš

Bez autora
Sep 02 2010

Sve je veći broj malih firmi i preduzetničkih radnji u Srbiji, ali i njihovih vlasnika, koji ostaju bez imovine, zbog dugova bankama. Naime, kriza je mnoga mala preduzeća dovela do prosjačkog štapa, i moraju da odu pod stečaj. U Srbiji je oko 12.000 takvih firmi. Zbog obaveza prema kreditima, mnogi od njih moraju ili sami da rasprodaju najčešće svoje kuće i stanove, poslovni prostor koji su stavili pod hipoteku ili ih banke same aktiviraju, kako bi se obaveze namirile. Prema podacima Kreditnog biroa, samo preduzetnici duguju bankama 49,73 milijardi dinara, a kašnjenje u otplati kredita je dostilo 9,5 odsto, dok je ukupni dug preduzeća premašio bilion dinara, dok je docnja narasla na 14,7 odsto. Koliko iznose obaveze samo malih firmi, nema preciznih podataka. Na sajtovima banaka sve je više oglasa u kojima su pozivi za licitaciju - jasno je da mnogo nekretnina, mašina, opreme, kamiona, traktora... odlazi na doboš.

Zbog stečaja na dobošSve je veći broj malih firmi i preduzetničkih radnji u Srbiji, ali i njihovih vlasnika, koji ostaju bez imovine, zbog dugova bankama.

Naime, kriza je mnoga mala preduzeća dovela do prosjačkog štapa, i moraju da odu pod stečaj. U Srbiji je oko 12.000 takvih firmi. Zbog obaveza prema kreditima, mnogi od njih moraju ili sami da rasprodaju najčešće svoje kuće i stanove,poslovni prostor koji su stavili pod hipoteku ili ih banke same aktiviraju, kako bi se obaveze namirile.

Prema podacima Kreditnog biroa, samo preduzetnici duguju bankama 49,73 milijardi dinara, a kašnjenje u otplati kredita je dostilo 9,5 odsto, dok je ukupni dug preduzeća premašio bilion dinara, dok je docnja narasla na 14,7 odsto. Koliko iznose obaveze samo malih firmi, nema preciznih podataka.

Na sajtovima banaka sve je više oglasa u kojima su pozivi za licitaciju - jasno je da mnogo nekretnina, mašina, opreme,kamiona, traktora... odlazi na doboš.

- Kada firma zapadne u problem, odnosno ode u stečaj, automatski mu dospevaju na naplatu sve obaveze, pa i one prema bankama - kažu u jednoj banci.

- Konkretno to znači da, ako je imao kredit na određeni period, sada ga proglašavamo dospelim u celosti i korisnik je dužan da ga izmiri do okončanja stečajnog postupka. Ukoliko, poseduje neku drugu firmu, koja dobro posluje, obaveze po zajmu može da prenese na nju. Ali, u praksi,gotovo da nema preduzeća koje nije zaduženo i opterećeno hipotekama.

Ukoliko vlasnici male firme ili preduzetnici nisu u mogućnosti da otplate dospele obaveze prema bankama, onda se pristupa aktiviranju datih zaloga. Najčešće su hipoteke stavljane na nekretnine i opremu koja vredi mnogo više. U zavisnosti od toga kako je navedeno u ugovoru, banka može da proda kuću, stan, poslovni prostor, mašinu, kamion i po manjoj vrednosti da bi namirila svoja potraživanja. Ukoliko proda po većoj ceni, ona prvo uzima svoj dug, a zatim ostatak isplaćuje klijentu.

Tako je jedan naš sugrađanin, vlasnik male firme, dobio obaveštenje od banke da u roku od mesec dana, odnosno do zaključenja stečaja mora da izmiri celokupne obaveze prema kreditu u iznosu od 29.000 evra. On je ponudio opciju da lično otplaćuje taj dug svakog meseca, jer je i do sada bio uredan platiša, ali banka se sa tim nije složila. Za ovaj iznos, on je inače, stavio hipoteku na stan u kome živi sa porodicom, a koji vredi šest šuta više na tržištu. Sada je u strahu da će banka, ukoliko on ne prikupi sav novac za otplatu kredita, aktivirati hipoteku i stan prodati po bilo kojoj ceni.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik