Generalni direktor Železnica Srbije Milovan Marković izrazio je danas očekivanje da će Vlada Srbije do kraja godine odobriti donošenje novog osnivačkog akta za to preduzeće, da bi moglo da postane holding kompanija. Intenzivno se radi na reformi Železnica Srbije i u 2011., po odluci vlade i usvajanja Zakona o javnoj svojini, to javno preduzeće moglo bi da bude organizovanao kao holding kompanija. Tada bi Železnice Srbije u svom sastavu trebalo da imaju najmanje tri posebna preduzeća, koja će se brinuti za prevoz putnika, transport robe i infrastrukturu. Često se govori o dugovima tog preduzeća, a reč je o obračunskim gubicima, koji se godinama kumulativno uvećavaju. O tome svakako treba da se razgovara sa Ministarstvom finansija - načinu na koji će se ubuduće vršiti obračun prihoda i gubitaka. Železnice Srbije danas nisu efikasno i profitabilno saobraćajno preduzeće, ali od svih gubitaka više od 90 odsto čine upravo obračunski gubici.
Generalni direktor Železnica Srbije Milovan Marković izrazio je danas očekivanje da će Vlada Srbije do kraja godine odobriti donošenje novog osnivačkog akta za to preduzeće, da bi moglo da postane holding kompanija.
Marković je rekao da se intenzivno radi na reformi Železnica Srbije i da bi u 2011, po odluci vlade i usvajanja Zakona o javnoj svojini, to javno preduzeće moglo da bude organizovanao kao holding kompanija.
On je kazao novinarima u Privrednoj komori Beograda da bi tada Železnice Srbije u svom sastavu trebalo da imaju najmanje tri posebna preduzeća, koja će se brinuti za prevoz putnika, transport robe i infrastrukturu.
Generalni direktor Železnica Srbije je rekao da se često govori o dugovima tog preduzeća i istakao da je reč o "obračunskim gubicima, koji se godinama kumulativno uvećavaju".
"O tome svakako treba da razgovaramo sa Ministarstvom finansija - načinu na koji ćemo ubuduće vršiti obračun prihoda i gubitaka", rekao je Marković.
On je kazao da "Železnice Srbije danas nisu efikasno i profitabilno saobraćajno preduzeće", ali da od svih gubitaka više od 90 odsto čine upravo obračunski gubici.
"Dominantan problem danas za srpske železnice su kvalitet naših pruga i zastarelost voznih sredstava", dodao je Marković.
U tom javnom preduzeću, prema njegovim rečima, od 2001. godine kada je počelo restrukturiranje firme, koja je tada imala 32.000 zaposlenih, smanjeno je 13.000 radnika i sada je u Železnicama Srbije zaposleno 19.000 ljudi.
Marković je naglasio da nijedno javno preduzeće u Srbiji nije u tolikoj meri smanjilo broj zaposlenih.