Žene da budu pokretač razvoja

Bez autora
Jul 06 2014

Uključivanjem žena u biznis otvorila bi se nova radna mjesta, a time bi se smanjila nezaposlenost i obezbijedio veći privredni rast, ocijenila je predsjednik Asocijacije poslovnih žena Crne Gore Ljubica Kostić Bukarica. Prema njenim riječima, žensko preduzetništvo bi trebalo da bude značajan pokretač ekonomskog razvoja, ali po učešću žena u biznisu Crna Gora zaostaje ne samo za razvijenim, već i za zemljama regiona. Podaci kojima trenutno raspolažemo pokazuju da u Crnoj Gori trenutno imamo nešto malo više od devet odsto vlasnica preduzeća. Obeshrabrujuća je i činjenica da su u tih devet odsto uključena i takozvana formalna vlasništva, gdje se preduzeće vodi na ženu, ali suštinski posao obavljaju muški srodnici, muževi, braća, rekla je Kostić Bukarica.

Žene da budu pokretač razvojaUključivanjem žena u biznis otvorila bi se nova radna mjesta, a time bi se smanjila nezaposlenost i obezbijedio veći privredni rast, ocijenila je predsjednik Asocijacije poslovnih žena Crne Gore Ljubica Kostić Bukarica.

Prema njenim riječima, žensko preduzetništvo bi trebalo da bude značajan pokretač ekonomskog razvoja, ali po učešću žena u biznisu Crna Gora zaostaje ne samo za razvijenim, već i za zemljama regiona.

"Podaci kojima trenutno raspolažemo pokazuju da u Crnoj Gori trenutno imamo nešto malo više od devet odsto vlasnica preduzeća. Obeshrabrujuća je i činjenica da su u tih devet odsto uključena i takozvana formalna vlasništva, gdje se preduzeće vodi na ženu, ali suštinski posao obavljaju muški srodnici, muževi, braća", rekla je Kostić Bukarica agenciji Mina-business.

Ona je kazala da je važno povećati procenat učešća žena u biznisu, jer žene čine 51 odsto ukupne populacije u Crnoj Gori, a još ih je veoma malo u ekonomskom životu.

"Činjenica je da se žene teže odlučuju za sopstveni biznis. U Crnoj Gori sa žene odlučuju za otvaranje preduzeća uglavnom iz nužde, dok se u razvijenim zemljama uključuju u biznis prije svega zbog pružanja dobrih prilika da realizuju svoje poslovne ideje", navela je Kostić Bukarica, koja je vlasnik marketinške agencije M.A.S. Code iz Podgorice.

Za takvu situaciju, kako je dodala, postoji više razloga, kao što su tradicionalni stereotipi koji još vladaju na ovim prostorima i prema kojima je ženi mjesto u kući, a ne u svijetu biznisa, zatim vlasništvo nad imovinom, koja se u više od 90 odsto slučajeva vodi na muške srodnike i iz tog razloga žene nijesu u mogućnosti da obezbijede hipoteku i postanu korisnice kredita prije svega za započinjanje biznisa, a kasnije i za njegov razvoj.

"Investiciono-razvojni fond Crne Gore je na inicijativu naše Asocijacije još 2010. godine smanjio kamatne stope za žene u biznisu i trenutno imaju posebnu liniju namijenjenu ženama, ali minimalan iznos kredita od deset hiljada EUR još nije odgovarajući i trebalo bi ga smanjiti na dvije hiljade. Ženama su za započinjanje biznisa potrebna manja sredstava", smatra Kostić Bukarica.

Ona je podsjetila da su se u maju u Podgorici, na Otvorenom danu ženskog preduzetništva predstavile 54 žene sa održivim biznis planovima iz Mojkovca, Pljevalja, Cetinja i Kolašina, a u okviru projekta Rodne ravnopravnosti IPA 2010. Pojedinačna vrijednost biznis planova je od 500 do pet hiljada EUR što dokazuje tvrdnju da su ženama za početak potrebna mala sredstva.

"Takođe je potrebno obezbijediti više kreditnih linija za žene, sniziti kamatne stope, olakšati administrativne procedure prilikom apliciranja za sredstva, djelimično rasteretiti žene različitih vrsta dažbina makar u prvim mjesecima poslovanja", poručila je Kostić Bukarica.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik