Udruženje poslovnih žena Srbije počelo je realizaciju projekta „Žene napreduju“ kojim je obu-hvaćeno šest regiona u Srbiji. Ovaj projekat treba da, kroz edukaciju i druge aktivnosti, doprinese povećanju učešća žena preduzetnica u kreiranju lokalne ekonomske politike u manje razvijenim područjima Srbije, a finansira ga Delegacija EU u Srbiji i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom. Projekat podrazumeva jačanje kapaciteta lokalnih udruženja preduzetnica i niz aktivnosti koje se u sklopu toga realizuju. - Za razliku od naših ranijih projekata, u kojima smo direktno pružali podršku preduzetnicama i ženama koje to žele da postanu, ovaj projekat je usmeren najviše ka samim lokalnim udruženjima i pružanju podrške ovim organizacijama da opstanu i da unaprede usluge koje pružaju svojim članicama – objašnjava Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije. Projekat je najpre obuhvatio analizu stanja u gradovima u kojima postoje lokalna udruženja obuhvaćena projektom, a to su: Valjevo, Čačak, Niš, Novi Pazar i Kragujevac. Ova analiza je pokazala da lokalna udruženja koja duže posluju imaju i manji rizik održivosti za razliku od novoosnovanih, koja su još uvek u ranjivoj fazi razvoja...
Udruženje poslovnih žena Srbije počelo je realizaciju projekta „Žene napreduju“ kojim je obu-hvaćeno šest regiona u Srbiji. Ovaj projekat treba da, kroz edukaciju i druge aktivnosti, doprinese povećanju učešća žena preduzetnica u kreiranju lokalne ekonomske politike u manje razvijenim područjima Srbije, a finansira ga Delegacija EU u Srbiji i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.
Projekat podrazumeva jačanje kapaciteta lokalnih udruženja preduzetnica i niz aktivnosti koje se u sklopu toga realizuju.
- Za razliku od naših ranijih projekata, u kojima smo direktno pružali podršku preduzetnicama i ženama koje to žele da postanu, ovaj projekat je usmeren najviše ka samim lokalnim udruženjima i pružanju podrške ovim organizacijama da opstanu i da unaprede usluge koje pružaju svojim članicama – objašnjava Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije.
Projekat je najpre obuhvatio analizu stanja u gradovima u kojima postoje lokalna udruženja obuhvaćena projektom, a to su: Valjevo, Čačak, Niš, Novi Pazar i Kragujevac. Ova analiza je pokazala da lokalna udruženja koja duže posluju imaju i manji rizik održivosti za razliku od novoosnovanih, koja su još uvek u ranjivoj fazi razvoja.
- Kada je reč o prihodima udruženja, u svima je članirana najskromniji izvor sredstava i u tom segmentu se moraju napraviti neki dodatni napori. Ovo je izuzetno teško budući da je stopa gašenja ženskih biznisa u Srbiji 47%, pa je i broj preduzeća, naročito u manjim mestima, nedovoljan da bi se stvorio značajan broj članova, a samim tim je i naplata članirana ugrožena. Iako je reč o skromnim iznosima, čak i to u ovakvim uslovima predstavlja izazov za mahom mikro i mala preduzeća kojima upravljaju žene, posebno u manjim mestima – dodaje Sanja Popović Pantić.
Prema njenim rečima, šansa za udruženja je u uključivanju u projekte za razvoj preduzetništva, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu, i u tom pravcu se njihovi kapaciteti moraju unapređivati. To će onda omogućiti da udruženja svojim članicama pružaju bolji kvalitet usluga, a samim tim će privući i nove članice.
Da bi udruženja mogla uspešno da pružaju usluge ženama preduzetnicama i njihovim firmama, neophodno je da se unapredi informatičko znanje i veštine lokalnih organizacija. To je razlog zbog koga se organizuju radionice na kojima oni koji upravljaju ovim organizacijama imaju priliku da steknu znanja o alatima uz pomoć kojih se mnogo efikasnije obavljaju standardne aktivnosti udurženja, kao što su upravaljanje bazom članica, informisanje, umrežavanje i sl.
Kako se još mogu ojačati i unaprediti ženska poslovna udruženja?
Veoma je važno da se poslovna udruženja koja štite interese preduzetnica dobro integrišu u lokalnu ekonomiju i da se povežu sa svim bitnim institucijama u čijoj je nadležnosti ekonomski razvoj. Pre svega sa lokalnom samoupravom, regionalnim agencijama, ali i sa privrednim komorama.
Da li će to uraditi na pravi način zavisi i od toga kako udruženje predstavlja javnosti svoje interese i kako se za njih zalaže. To je posebna veština koja se uči, i zato je u okviru ovog projekta predviđeno da se održavaju i radionice na temu javnog zagovaranja. Do sada su ovakve radionice održane već u polovini gradova koji učestvuju u projektu.
Ova tema izgleda dobija sve više na značaju u poslovanju. Udruženje poslovnih žena Srbije, kao nacionalno udruženje, prethodno je imalo priliku da prođe kroz mentorstvo na temu javnog zagovaranja, koje su im pružili vrhunski međunarodni eksperti. Ovo znanje i iskustvo sada će kroz projekat preneti drugim udruženjima poslovnih žena širom Srbije.
U okviru Udruženja poslovnih žena Srbije formiran je Odbor za javno zagovaranje, koji čini sedam preduzetnica. Njihov zadatak je da deo svog vremena posvete učenju ove veštine kao i zalaganju za opšti interes preduzetnica i preduzetnika kod nadležnih insititucija u raznim oblastima: od poreske politike, rada inspekcija, javnih nabavki i drugih aktuelnih tema.
Predsednica Odbora je Gordana Đurđević, vlasnica firme Slovo, članice su i Vesna Pucar Grubor (Vivex trade), dr Jasmina Knežević (Bel Medic), Biljana Trifunović, Vesna Jeftović (Hera), Maja Enis (Enco Book), Dragica Bozinović (Novitas).
Opširnije u magazinu Poslovna Žena