Ponašanje žena na radnom mestu u velikoj meri zavisi od atmosfere kao i od broja muških kolega. U istraživanju, 95 odsto žena je izjavilo da su tokom svoje karijere imale problema sa drugom kolegicom, odnosno šeficom. Psiholozi sa univerziteta Liden u Holandiji koji su učestvovali u izradi ove studije pokušali su da objasne zasto žene jedna prema drugoj pokazuju netrpeljivost na radnom mestu. Oni su došli do zaključka da ako se žena bavi zanimanjem koje je tradicionalno žensko, manje su šanse da će joj šefica stvarati probleme. Međutim, u kompanijama gde dominiraju muškarci situacija je potpuno drugačija. Maltretiranje podređenih koleginica psiholozi nazivaju "sindromom pčele matice", koji je prepoznatljiv po nedostatku razumevanja i saosećanja za koleginice, dok se istovremeno muškarcima daju povlastice. Psiholog Keri Kuper sa holandskog univerziteta Liden smatra da se "pčele matice" bolje osećaju radeći sa muškarcima jer su tako navikle.
Ponašanje žena na radnom mestu u velikoj meri zavisi od atmosfere kao i od broja muških kolega, pokazuje studija Američkog udruženja menadžera.
U tom istraživanju, 95 odsto žena je izjavilo da su tokom svoje karijere imale problema sa drugom kolegicom, odnosno šeficom, prenose američki mediji.
Psiholozi sa univerziteta Liden u Holandiji koji su učestvovali u izradi ove studije pokušali su da objasne zasto žene jedna prema drugoj pokazuju netrpeljivost na radnom mestu.
Oni su došli do zaključka da ako se žena bavi zanimanjem koje je tradicionalno žensko, manje su šanse da će joj šefica stvarati probleme. Međutim, u kompanijama gde dominiraju muškarci situacija je potpuno drugačija.
Maltretiranje podređenih koleginica psiholozi nazivaju "sindromom pčele matice", koji je prepoznatljiv po nedostatku razumevanja i saosećanja za koleginice, dok se istovremeno muškarcima daju povlastice.
Psiholog Keri Kuper sa holandskog univerziteta Liden smatra da se "pčele matice" bolje osećaju radeći sa muškarcima jer su tako navikle.
"Naime, 'pčela matica' je žena koja je svoju karijeru izgradila u ambijentima u kome dominiraju muškarci, a kako bi uspela i prilagodila se, morala je usvojiti neke muške osobine", objašnjava Kuper.
On je dodao da su "pčele matice" morale naporno da rade da bi uspele pa zato žele da i druge žene prođu kroz istu torturu.
S druge strane, one dominantnim ponašanjem pokušavaju da ograniče ambicije drugih žena, kako ne bi ugrozile njihovu s mukom zadobijenu poziciji, objašnjavaju stručnjaci.