Oko 80 odsto žena preduzetnica smatra da je ambijent za započinjanje biznisa u Srbiji sada manje povoljan nego pre četiri godine. Žene koje se bave malim i srednjim biznisom su navele da se sada teže dolazi do početnog kapitala, porezi su veći, kao i rizik poslovanja, iako je danas poboljšana informisanost žena, veće je njihovo poslovno samopouzdanje, a bolja je i percepcija društva za žene preduzetnice. Istraživanje rađeno juna 2010. se odnosi na preduzetnice koje su pre četiri godine osnovale svoja preduzeća uz pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje i programa podsticaja samozapošljavanja Agencije za mala i srednja preduzeća. Istraživanje "Održivost ženskog biznisa" obuhvatilo je 57 preduzetnica koje su pohađale trening za započinjanje sopstvenog biznisa i koje su naparavile sopstvene male i srednje firme...
Oko 80 odsto žena preduzetnica smatra da je ambijent za započinjanje biznisa u Srbiji sada manje povoljan nego pre četiri godine.
Žene koje se bave malim i srednjim biznisom su navele da se sada teže dolazi do početnog kapitala, porezi su veći, kao i rizik poslovanja, iako je danas poboljšana informisanost žena, veće je njihovo poslovno samopouzdanje, a bolja je i percepcija društva za žene preduzetnice.
Predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović-Pantić rekla je da je istraživanje rađeno juna 2010. i da se odnosi na preduzetnice koje su pre četiri godine osnovale svoja preduzeća uz pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje i programa podsticaja samozapošljavanja Agencije za mala i srednja preduzeća.
Kako je precizirala, istraživanje "Održivost ženskog biznisa" obuhvatilo je 57 preduzetnica koje su pohađale trening za započinjanje sopstvenog biznisa i koje su naparavile sopstvene male i srednje firme.
Njih 38 se i dalje bavi započetim poslom, osam je i dalje radno aktivno u nekim drugim poslovima, dok 11 ne radi, dodala je Sanja Popović-Pantić.
Za 50 odsto ispitanica, kako je navela, novac zarađen od preduzetništva značajan je za kućni budžet, dok je za 29 odsto njih to jedini prihod domaćinstva.
Ona je navela da je u ispitivanoj grupi najviše bilo otvorenih trgovina na malo, a da su se žene bavile i prerađivačkom industrijom, ali i pružanjem knjigovodstvenih usluga.
Istraživanje je pokazalo da su kritični trenuci priklikom razvoja firme bili nedostatak novca za izmirenje obaveza prema državi i dobavljačima, kao i nedostatak sredstava za opremu, a u 50 odsto slučajeva žene su same pokušale da reše te probleme, ne tražeći pomoć od prijatelja, porodice ili banke.
Kao razlog za zatvaranje firme žene su navele nelikvidnost, a njih 50 odsto koje su zatvorile preduzeća ne bi ga ponovo otvorile, zbog lošeg iskustva.
Najveći broj ispitanih preduzetnica, njih 45 odsto, ocenilo je da bi država mogla da im pomogne u poslovanju, pre svega smanjenjem poreza i dažbina.